magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pred študentmi košickej Technickej univerzity predstavil premiér víziu Slovenska
@ Aktuálne -> Politika      May 04 2006 - 16:16 GMT
(TASR) - Na akademickej pôde pred študentmi Technickej univerzity v Košiciach dnes predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda predstavil víziu Slovenska ako úspešnej krajiny, ktorá nezastane v polovici cesty, ale využije všetky svoje možnosti a pozitíva členstva v Európskej únii. Diskusiou so študentmi sa dnes začal premiérov dvojdňový pracovný výjazd v Košickom kraji.

Podľa Dzurindu má Slovensko šancu dobiehať najúspešnejšie európske krajiny ak bude vzdelané, občianske, spravodlivé a bezpečné. Zdôraznil, že krajina by mala smerovať k poznatkovej ekonomike.

Premiér počas takmer dvoch hodín čelil mnohým, ako sám priznal, nielen provokujúcim ale aj mimoriadne kvalifikovaným ekonomickým otázkam. "Bola to jedna z najlepších debát," poznamenal. Dominovali na nej témy regionálnych rozdielov, zaostávania východu krajiny, odchodu mladých ľudí za prácou do zahraničia či nízkych platov. Na margo poznámky o východe Slovenska ako chudobinci Európy pripomenul, že regionálne rozdiely sú fenoménom celého sveta a nevyhli sa mu ani vyspelejšie krajiny EÚ. Košický región však podľa neho nestagnuje, ale sa rozvíja a "nožnice sa postupne privierajú".

Študenti i pedagógovia sa pýtali aj na investičné stimuly, znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, vyvlastňovanie pozemkov súvisiace s výstavbou diaľnic i aktuálne hromadné prepúšťanie vo Vihorlate Snina. Premiéra na záver postavili aj pred otázku čo si myslí o reprivatizácii, zrušení rovnej dane a dodatočnom zdanení podnikov s monopolným postavením, ktoré navrhuje Smer-SD. Predseda vlády zdôraznil, že bez ohľadu na to kto s týmito návrhmi prichádza, je aj na základe praktických skúsenosti z okolitých krajín presvedčený, že by nepomohli, ale poškodili ekonomike Slovenska.

Dzurinda na novinársku otázku o vhodnosti vystúpenia na akademickej pôde v čase blížiacich sa parlamentných volieb uviedol, že politika na akademickú pôdu nepatrí. "Nemali by sme politizovať a viesť stranícke reči a ja sa snažím, aj ako predseda vlády byť tomu verný. A myslím si, že som aj bol," dodal. Na fakt, že jeho vízia Slovenska je vlastne volebným programom SDKÚ-DS, zdôraznil, že v tomto kontexte pred študentmi nepovedal ani vetu.

Ako premiér dnes popoludní Dzurinda ešte navštívi nemocnicu v Kráľovskom Chlmci, kde sa zúčastní na odovzdávaní novej sanitky. Straníckej kampani sa bude venovať podvečer na stretnutí s obyvateľmi Trebišova a okolia.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk