magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Starostu si v doplňujúcich voľbách zvolia v sobotu v košickom Starom Meste
@ Aktuálne -> Politika      Jul 04 2006 - 09:47 GMT
(TASR) - Obyvatelia košickej Mestskej časti Staré Mesto si v sobotu 8. júla v doplňujúcich voľbách volia na pol roka nového starostu po tom, čo doterajší starosta Ján Süli odišiel do diplomatických služieb.

Kandidujú tri ženy a dvaja muži - ¼ubica Blaškovičová ako nezávislá s politickou podporou strany Smer-SD a HZD, Eva Hulmečíková s politickou podporou SF, Klára Kačmariková (ANO), ¼ubomír Grega (SDKÚ-DS, KDH, OKS) a Pavol Hanušin (SOS, KSS, ¼S HZDS, SP, SRS).

Prioritou kandidáta zjednotenej pravice Gregu je bezpečnosť. Svoj volebný program, ktorý predstavil dnes na tlačovej konferencií, zhrnul do troch "pé" - podmienok mladým, priestoru produktívnym a pozornosti seniorom.

Podrobnejšie ich rozpracoval v "siedmich košických pokladoch pre Staré Mesto", za čím sa skrývajú nové pohľady na bezpečnosť a poriadok, možnosti podnikania, kultúru bývania, turistický ruch, sociálnu problematiku a vzdelanie, územný rozvoj a komunikáciu s občanmi. Práve tú považuje kandidát popri bezpečnosti za veľmi významnú. "Zo sídla miestneho úradu vytvoríme odbyrokratizované, moderné administratívne centrum, orientované marketingové a trhovo, ktoré bude slúžiť občanom," uviedol Grega.

Ambíciou pravicového kandidáta je vrátiť mestskej časti funkcie, ktoré vytvárali v minulosti jej unikátnu atmosféru - vrátiť vodu do Mlynského jarku, vytvoriť promenádu medzi Starým Mestom a Mestským parkom, či vytvoriť vnútromestský okružný dopravný systém, aby do historického jadra Košíc bolo možné dostať z každej svetovej strany.

K historickému centru Košíc má Grega zámer vybudovať paralelné centrum 21. storočia, kde by dostali priestor podnikatelia, ktorých "nekompetentnými rozhodnutiami vytlačili z centra mesta." Atraktívnym pre podnikateľov môže byť priestor asanačného pásma medzi starou sladovňou a obchodným centrom. Blízkosť zimného štadióna môže toto mesto ešte viac zatraktívniť v súvislosti s Majstrovstvami sveta v hokeji 2011.

Grega založil spolu s Igorom Laskovským a Agnesou Tokárovou neziskovú organizáciu Plaváreň, ktorej cieľom je získať financie na rekonštrukcie a prevádzku jedinej krytej plavárne v Košiciach. Mestskej časti Staré Mesto sa ju úverom podarilo zachrániť v minulosti pred likvidáciou. Podľa Gregu sa však znovu dostala do ťažkostí po tom, čo košické Mestské zastupiteľstvo krátilo dotácie mestskej často o 6 miliónov korún kvôli nehospodárnemu využitiu financií, najmä na odmeny pre funkcionárov miestnej samosprávy a poslancov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk