magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Priatelia Zeme-CEPA budú sledovať plnenie záväzkov programového vyhlásenia vlády
@ Aktuálne -> Politika      Aug 02 2006 - 12:25 GMT
Priatelia Zeme-CEPA hodnotili časti programového vyhlásenia vlády, ktoré sa týkajú využívania fondov EÚ, verejných služieb, investičných stimulov a dôchodkového zabezpečenia. Ide o oblasti, ktorým sa organizácia dlhodobo venuje a v ktorých sa v minulosti objavilo viacero nedostatkov.

Priatelia Zeme-CEPA vítajú úmysel vlády prehodnotiť programové dokumenty, podľa ktorých sa budú čerpať štrukturálne fondy a Kohézny fond v rokoch 2007 až 2013. „Ak by boli fondy využívané podľa návrhu, ktorý pripravila predchádzajúca vláda, viedlo by to k ďalšiemu prehlbovaniu rozdielov medzi regiónmi Slovenska,“ konštatuje výkonný riaditeľ Priateľov Zeme-CEPA Juraj Zamkovský.

Namiesto podpory takzvaných pólov a ohnísk ekonomického rastu, ktorú presadzovala predchádzajúca vláda, bude treba fondy EÚ využívať na vyváženú podporu marginalizovaných regiónov. Mimovládne organizácie v minulosti kritizovali úmysel vlády podporovať mobilitu za prácou, ktorá môže viesť k odlivu najschopnejších ľudí z regiónov. Priatelia Zeme považujú za dôležité, aby pri rozhodovaní o eurofondoch mali silnejšiu úlohu regióny.
Organizácia bude pozorne sledovať plnenie záväzku Ficovej vlády zvýšiť transparentnosť a posilniť verejnú kontrolu nad rozhodovaním a správou fondov EÚ.

V časti venovanej podnikateľskému prostrediu a konkurencieschopnosti vláda avizuje prijatie legislatívy, ktorá umožní účasť súkromného sektora pri poskytovaní verejných služieb. Podľa Romana Havlíčka z Priateľov Zeme-CEPA tu však existuje riziko obmedzenia možností verejnej kontroly v týchto službách. „Očakávania vlády, že účasť súkromného sektora pri poskytovaní verejných služieb zlepší konkurenčné prostredie, sa tiež môže ukázať ako nereálne najmä v službách, ktoré sú prirodzene monopolné. Príkladom sú dodávky pitnej vody.“

Priatelia Zeme-CEPA hodnotili aj úmysel vlády pripraviť nový zákon o investičných stimuloch, ktorý zabezpečí rovnoprávnosť domácich a zahraničných investorov. „Ak by vláda chcela zlepšiť pravidlá pre poskytovanie investičných stimulov, nemala by byť štátna podpora orientovaná – tak, ako doteraz - na objem investície, ale predovšetkým na jej kvalitu, vplyv na rozvoj regiónu či jej dlhodobá udržateľnosť,“ vysvetľuje Havlíček. Pozitívne hodnotí záväzok vlády prehodnotiť efektívnosť poskytovania investičných stimulov vo väzbe na regionálny a ekonomický rozvoj, ako aj zamýšľané opatrenia na zlepšenie koordinácie podporných programov a inštitúcií slúžiacich na podporu rozvoja malého a stredného podnikania.

V časti venovanej dôchodkovej reforme vláda deklaruje úmysel zaviesť garantovaný minimálny dôchodok na úrovni životného minima. Priatelia Zeme-CEPA to považujú za pozitívny krok, ktorý môže v budúcnosti viesť k minimalizácii rizika dôchodcovskej chudoby. „Kladne tiež možno hodnotiť zámer zmeniť povinnú účasť v kapitalizačnom, teda druhom, pilieri na dobrovoľnú. Takéto opatrenie by umožnilo jednotlivcom zmeniť svoje rozhodnutie v prípade, že by sa im účasť v druhom pilieri zdala nevýhodná. Mohla by tiež znížiť deficit Sociálnej poisťovne, ktorý vznikol masovým vstupom ľudí do fondového piliera,“ uviedol Ivan Lesay, ktorý sa v Priateľoch Zeme-CEPA venuje privatizácii dôchodkového systému. Organizácia programovému vyhláseniu vyčíta, že ponecháva nedotknutý výpočet výšky dôchodkov v priebežnom pilieri. Naďalej tak zohľadňuje zásluhovosť a nenecháva ani minimálny priestor pre vnútrogeneračnú solidaritu.

(TLAČOVÁ SPRÁVA)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk