magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Takmer 2 250 výjazdov mali za sedem mesiacov hasiči v Košickom kraji
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 17 2006 - 08:18 GMT
(TASR) - Takmer 2 250 výjazdov, z čoho bolo 1 002 k požiarom a 1 075 technických zásahov, vykonali za sedem mesiacov roka hasiči v Košickom kraji (KK). V porovnaní s vlaňajškom poklesol počet výjazdov o 192, čo spôsobil najmä menší počet požiarov tráv a suchých porastov.

Ako informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ KR HaZZ Ján Barilla, priame škody dosiahli takmer 159 miliónov korún, čo bolo najviac spomedzi ôsmich krajov SR.

Hasiči uchránili hodnoty takmer za 331 miliónov korún. Pri požiaroch traja ľudia zomreli a deväť sa zranilo, čo je oproti vlaňajšku významný pokles. Celkový počet požiarov v KK kraji bol v rámci Slovenska druhý najväčší po Prešovskom kraji. Najčastejšími príčinami bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov, manipulácia s otvoreným ohňom, spaľovanie odpadu mimo skládok a úmyselné podpaľačstvo.

Podľa Barillu v poslednom období sa významne zlepšilo v kraji materiálne vybavenie HaZZ hlavne technikou na pomoc pri dopravných nehodách a iných činnostiach. Pretrváva však zlý stav v klasických hasičských cisternách a najmä v technike na poskytovanie pomoci vo vyšších podlažiach - požiarnych plošinách a hasičských rebríkoch.

Barilla informoval, že v kraji zaznamenali všeobecný nárast technických zásahov. Osobitne sa to týka dopravných nehôd, ktoré z celkového počtu 1 075 technických zásahov predstavovali takmer 36 percent. Zomrelo pri nich 21 ľudí a 322 sa zranilo.

Vysoké priame škody z požiarov v kraji ovplyvnil najmä februárový požiar v košickej tržnici Koala, kde plamene zhltli hodnoty za 50 miliónov korún. Na vyše 52 miliónov korún odhadli škody z májového požiaru v priemyselnom parku Nový domov v Spišskej Novej Vsi.

Pri zabezpečovaní štátneho požiarneho dozoru uložili za prvý polrok v kraji právnickým a fyzickým osobám 40 pokút za 338 000 korún. Pri stovkách kontrol zistili vyše 6 000 organizačných a 14 600 technických nedostatkov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606