magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Matka zavraždenej medičky sa obrátila so sťažnosťou proti SR na ESĽP
@ Aktuálne -> Rôzne      Nov 28 2006 - 10:20 GMT
(TASR) - Matka zavraždenej medičky Ľudmily Cervanovej sa v týchto dňoch obrátila na Európsky súd pre ľudské práva. Sťažnosťou namieta porušenie práva na vedenie rodinného a súkromného života, práva na život svojej dcéry, práva na prerokovanie veci v primeranej lehote a na účinný prostriedok nápravy, uviedla jej právna zástupkyňa Iveta Rajtáková.

Prípad nie je ani po viac ako 30-tich rokoch právoplatne skončený. Ľudmilu Cervanovú našli mŕtvu 14. júla 1976 v potoku Čierna voda neďaleko obce Kráľová pri Senci. Najvyšší súd SR by mal v stredu 29. novembra rozhodovať o odvolaní sa šestice Nitranov, ktorí sú obžalovaní z vraždy jej dcéry.

Podľa Rajtákovej jej matka namietala porušenie práva na nedotknuteľnosť súkromia už na Ústavnom súde SR, ten sa ale jej sťažnosťou v tejto časti odmietol zaoberať. Uznal však "neospravedlniteľnú a netolerovateľnú" dĺžku súdneho konania a priznal jej finančné zadosťučinenie za súdne prieťahy. Európsky dohovor však garantuje aj povinnosť štátu vyšetriť porušenie tohto práva a odškodniť postihnuté osoby. To bolo aj dôvodom, prečo sa rozhodla obrátiť na Štrasburg.

Ústavný súd vo svojom rozhodnutí vyslovil právny názor, že v porušení práva na prerokovanie veci v primeranej lehote je zahrnutá aj ochrana práva na vedenie súkromného života. Cervanovej advokátka však o tom nie je presvedčená. "Dĺžka, ktorá uplynula od smrti dcéry pani Cervanovej, je až tak neprimeraná, že nemožno hovoriť o účinnom poskytnutí ochrany práva na rešpektovanie rodinného a súkromného života," konštatovala Rajtáková.

Na rozdiel od ÚS má ESĽP aj v otázke namietaného práva na život odlišnú prax a uznáva právo pozostalých obrátiť sa na súd s tvrdením, že bolo porušené právo na život zomrelej osoby. "Kto iný, ako pozostalý, a v tomto prípade matka, to má urobiť?" poznamenala advokátka. Dodala, že aj keď bude prípad definitívne a právoplatne uzavretý, pani Cervanová sa na Slovensku nemá možnosť domôcť účinného prostriedku nápravy - teda určitej formy náhrady za smrť svojho dieťaťa. Preto sa sťažnosťou na ESĽP domáha aj účinného prostriedku nápravy.

ÚS SR 14. septembra 2006 uznal porušenie základného práva Margaréty Cervanovej na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov, respektíve v primeranej lehote, a ako finančné zadosťučinenie jej priznal 650 tisíc korún.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606