magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Podľa podpredsedu MVK I. Habuštu v Sobranciach nedošlo k manipulácii hlasov
@ Aktuálne -> Politika      Dec 06 2006 - 14:52 GMT
(TASR) - V Sobranciach rozhodol o víťazovi volieb na primátora mesta jeden jediný hlas v prospech súčasného primátora a nezávislého kandidáta Štefana Staška pred Pavlom Džurinom, ktorého nominovala koalícia ¼S-HZDS-SNS-KDH a SDKÚ-DS.

Predseda mestskej volebnej komisie (MVK) Ján Ovsaník po sčítaní hlasov tvrdil, že došlo k evidentnej manipulácii s neplatnými hlasmi, preto zápisnicu o výsledku volieb v nepodpísal. "Ide o pochybné fámy, podľa dohody členovia komisie pribežne monitorovali priebeh volieb v jednotlivých okrskoch v trvaní 18 hodín. Avšak predseda Ovsaník bez dohody vyslal do jednotlivých okrskov po ďalšom členovi, aby zistil, aká je situácia," uviedol dnes pre TASR podpredseda MVK Imrich Habušta. Dodal, že tento krok predsedu bol podozrivý a navyše po zistení situácie Ovsaník (¼S-HZDS) a jeho koaličný kolega Mihálik (KDH) začali vyvolávať do straníckych centrál, že vyhral ich kandidát. "Tieto údaje neboli presné a vytelefonovávaním porušili zákon o poskytovaní informácií o výsledku volieb pred podpísaním zápisnice. Po uzatvorení volebných miestností a donesení zápisníc sme sa dozvedeli, že vedie doterajší primátor Staško a protikandidát stráca štyri hlasy. Napriek tomu, že zápisnice boli v poriadku, Ovsaník navštívil okrskovú komisiu č.1, kde žiadal preložiť tzv. sporné hlasovacie lístky. Komisia v tom čase mala už všetko pripravené na odovzdanie a hlasovacie lístky zalepené v prenosnej urne. Vtedy pán Mihálik povedal, že ak im lístky neukážu, budú mať do činenia s Ústavným súdom SR. Komisia urnu rozpečatila a hlasovacie lístky im vydala," povedal Habušta. Po ich prezretí obaja páni prikázali sporné hlasy prehodnotiť a prepracovať už spracovanú zápisnicu, ktorú členovia za ¼S-HZDS a KDH nepodpísali, osem ostatných členov komisie ju podpísalo.

Podľa podpredsedu MVK aj v tomto prípade spomínaní páni porušili zákon a narušili priebeh volieb, pretože o platnosti hlasovacích lístkov rozhoduje výlučne okrsková komisia. Členovia MVK preto žiadali, aby predsedníčka aj zapisovateľka z 1. okrsku dali zápisnicu do stavu, aký zodpovedá skutočnému hlasovaniu. "Po prepočítaní všetkých zápisníc vysvitlo, že doterajší primátor vyhral voľby o jeden hlas," potvrdil Habušta.

Jedna z členiek okrskovej volebnej komisie č.1. podala sťažnosť na Ústrednú volebnú komisiu. Kandidát Džurina podal podľa Ovsaníka podnet na Ústavný súd a trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Staško získal v komunálnych voľbách 1127 hlasov, o jeden hlas menej získal Džurina a poslednému z trojice kandidátov na post primátora Jánovi Piptovi odovzdalo svoj hlas 786 voličov. Zo 4670 zapísaných voličov využilo právo voliť 60 percent. Tí si zvolili aj 13 poslancov nového mestského zastupiteľstva.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk