magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ZPOV nie je spokojné s rozsudkom nad Vladimírom F. a celkovým riešením ich kauzy
@ Aktuálne -> Rôzne      Jan 11 2007 - 02:48 GMT
(TASR) - Združenie občanov veriteľov (ZPOV), poškodených krachom nebankových subjektov (NS) nie je spokojné s výškou trestu pre majiteľa BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra F. a spoločníkov, ale hlavne s celkovým riešením tejto závažnej kauzy.

"Celá kauza je výsmechom spravodlivosti a slovenskej justície," uviedol dnes pre TASR po vynesení rozsudku Špeciálneho súdu predseda rady ZPOV Ladislav Skala. Podľa jeho slov pripravila viac ako 300 000 ľudí o majetky, vklady a celoživotné úspory a v mnohých prípadoch aj o život. Približne 20 veriteľov nevydržalo stres z krachu NS a spáchalo samovraždu. Skala je toho názoru, že Vladimír F. si zaslúžil aj vyšší trest.
Právny zástupca rady ZPOV Ján Hruška privítal tú časť rozsudku, ktorá hovorí o prepadnutí majetku odsúdených v prospech štátu. Vyjadril však poľutovanie nad tým, že Špeciálny súd sa nezaoberal aj takzvaným adhéznym konaním, čiže odškodnením občanov.
Keďže súčasná vláda má v programovom vyhlásení aj čiastočné odškodnenie klientov skrachovaných NS, ZPOV sa v závere minulého roka obrátilo na Ministerstvo financií SR s návrhom, aby na to využilo anonymné vklady, ktoré mali ich majitelia možnosť legalizovať do konca minulého roku. Podľa ZPOV nemožno vylúčiť, že sú tam aj peniaze z vkladov veriteľov NS.
Podľa generálneho riaditeľa sekcie finančného trhu MF SR Vladimíra Dvořáčeka návrh ZPOV nie je možno uplatniť, "pretože vklady na doručiteľa, takzvané anonymné vklady, neprepadávajú v prospech štátu, ale náhrady vo výške zostatkov týchto vkladov bude štát do 31. decembra 2011 vyplácať oprávneným osobám."
V odpovedí na žiadosť ZPOV sa MF SR zároveň nestotožňuje s názorom, že štát, respektíve MF SR má svoj podiel na krachu NS, pretože ich činnosť nebola vykonávaná štandardnou finančnou inštitúciou. ZPOV podľa jeho právneho zástupcu Hrušku však tvrdenie MF SR odmieta s tým, že "štát až do zatvorenia NS, ktoré mali licenciu obchodníka s cennými papiermi, profitoval z ich činnosti vyberaním daní, poplatkov a inými formami."
Bývalý majiteľ nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimír F. (1952) si odsedí 11 rokov a šesť mesiacov v tretej nápravnovýchovnej skupine. Senát Špeciálneho súdu ho dnes uznal vinným z trestných činov podvodu formou spolupáchateľstva.
Spolu s ním odsúdil Špeciálny súd na sedem rokov väzenia Mariána Š. (1959) a zaradil ho do prvej nápravnovýchovnej skupiny. Blízkeho spoločníka Vladimíra F. Františka M. (1964) súd odsúdil tiež na 11 rokov a šesť mesiacov a zaradil ho do tretej nápravnovýchovnej skupiny. Františka M. odsúdil Špeciálny súd v neprítomnosti. Súd rozhodol aj o prepadnutí ich majetku.
Štvrtú obžalovanú Annu M. senát Špeciálneho súdu oslobodil.
Šéf Horizontu Vladimír F. a jeho spoločníci Anna M., František M. a Marián Š. sú obžalovaní z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Od roku 1997 do 4. februára 2002, keď spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv, výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd korún. Obžaloba vyčíslila škodu vyše 14 miliárd korún, čo sú nevyplatené vklady.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606