magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Predsedu KSK na stretnutí s kubánskym veľvyslancom zaujímali aj politickí väzni
@ Aktuálne -> Politika      Jan 16 2007 - 08:39 GMT
(TASR) - Predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa na dnešnom stretnutí s novým kubánskym veľvyslancom na Slovensku Davidom Paulovichom Escalonom zaujímal aj o zahraničnopolitickú situáciu Kuby a politických väzňov.

"Diskutovali sme na viacero tém, ktoré sa týkali aj skutočného stavu, aký je na Kube. Treba si veci preveriť, treba rozprávať, to čo sa nám nepáči, treba otvoriť. Ja som otvoril aj otázku vo vzťahu k politickým väzňom na Kube a pán veľvyslanec mi niektoré veci vysvetlil. Nie som človek, ktorý pôsobí v zahraničnej politike, takže na to reagovať nebudem. Myslím si však, že o problémových veciach treba diskutovať. Tam kde sa nediskutuje, keď jednoznačne niekoho odsúdim a posadím nabok, sa veci nedajú posúvať dopredu," uviedol pre TASR Trebuľa.
Košický župan sa zaujímal aj o úroveň školstva a zdravotníctva na Kube. "Majú tam 800 tisíc ľudí s vysokoškolským vzdelaním, v súčasnosti na vysokých školách študuje 600 tisíc mladých ľudí a z toho 76 tisíc budúcich lekárov. Najlepšia zdravotnícka starostlivosti v strednej a južnej Amerike je práve na Kube," konštatoval Trebuľa. Z hľadiska spolupráce s Košickým krajom vidí najmä možnosti v oblasti poľnohospodárstva a v obchodných aktivitách.
Veľvyslanec Kubánskej republiky Escalona začal svoju diplomatickú misiu na Slovensku v novembri minulého roka a Košický kraj navštívil prvýkrát. "Je to skôr srdečná návšteva. Zatiaľ sme iba naznačili možnosti spolupráce v rôznych oblastiach, ktoré neskôr rozpracujeme a budeme hľadať dôležité body styku medzi regiónom Košice a Kubou," zhodnotil zhruba hodinové stretnutie ambasador. Košický kraj považuje za zaujímavý pre nadviazanie obojstranných vzťahov.
David Paulovich Escalona sa počas pracovného pobytu v Košiciach stretol aj so študentmi španielskeho bilingválneho gymnázia v Parku mládeže, podnikateľmi a predstaviteľmi košických univerzít. V utorok má naplánované stretnutie s primátorom mesta Františkom Knapíkom. Stretne sa aj s členmi Spolku priateľov Kuby.
Podľa informácií hovorkyne predsedu KSK Zuzany Bobrikovej súčasný kubánsky veľvyslanec je členom Národnej asociácie kubánskych ekonómov, členom Národného zväzu spisovateľov a umelcov Kuby, čestným členom Spoločnosti českých spisovateľov a členom spoločnosti Confese v Čechách. Promoval na Moskovskej diplomatickej akadémii, získal titul Master hospodárskych vied na Inštitúte zahraničného obchodu v Havane a licenciatúru z ekonómie na Havanskej univerzite. V rôznych diplomatických funkciách pôsobil na veľvyslanectvách Kubánskej republiky v Libanone, Iraku, Paname, Českej republike, v Antigue a Barbude. Bol pozorovateľom OSN na voľbách v Južnej Afrike.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk