magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Sobotňajšie Potulky mestom Košice budú o pive a víne
@ Aktuálne -> Rôzne      Jan 31 2007 - 03:20 GMT
(TASR) - Koľko sa v dávnych dobách v Košiciach pilo piva a vína, kto a kde ho vyrábal, pestoval hrozno a predával sa môžu dozvedieť návštevníci februárových Potuliek mestom Košice.

Stále obľúbenejšie Potulky pravidelne raz mesačne približujú milovníkom histórie zaujímavosti z minulosti Košíc. Ich organizátori z Mestského informačného centra (MIC) si fašiangový čas vybrali na to, aby po prvýkrát priblížili históriu výroby a predaja týchto alkoholických nápojov v metropole východného Slovenska.
Ako prezradil sprievodca Potulkami Milan Kolcun, hoci sa košické víno neradilo medzi špičkové, faktom je, že celé mesto bolo v stredoveku obkolesené vinohradmi. "Nečudo, pri vtedajšej spotrebe priemerne dvoch litrov denne," poznamenal. Košickí vinári sa však tešili priazni panovníkov a tí ich produkty chránili pred konkurenciou tým, že do Turíc sa mohlo v meste predávať iba košické víno. Potulky ponúknu ďalšie zaujímavostí, napríklad legendu o tom, že vínu viac ako je únosné holdovala manželka staviteľa košického Dómu sv. Alžbety, a tak ju na chráme zvečnil ako škaredý chrlič. Návštevníci sa dozvedia aj o pivovaroch a histórii pivovarníctva v Košiciach a niečo o výrobe likérov. Potulky budú končiť v najnovšej košickej vinotéke, preto organizátori tentokrát odporúčajú návštevníkom prísť do mesta bez áut.
Vzhľadom na rastúci záujem, MIC k tradičným sobotňajším piatim termínom pridalo od februára aj nedeľné potulky, začínajúce o 14. 00 h. Novinkou je tiež dvojjazyčný slovensko-anglický výklad v sobotu o 16.30. Komu viac vyhovuje maďarčina, sa môže potulovať Košicami so Zoltanom Balassom, a to v sobotu o 14.00 h. Program a témy ďalších Potuliek sú k dispozícii aj na www.mickosice.sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606