magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

SDKÚ predložilo do parlamentu návrh stanoviska SR k otázke Kosova
@ Aktuálne -> Politika      Feb 12 2007 - 15:34 GMT
(TASR) - Poslanci za Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu dnes podali do Národnej rady SR návrh stanoviska Slovenskej republiky k rokovaniam o budúcom statuse srbskej provincie Kosovo.

Navrhované uznesenie by malo schváliť oficiálnu pozíciu Slovenska k týmto rokovaniam a zároveň zaviazať členov vlády, aby na rokovaniach medzinárodných organizácií presadzovali také riešenie budúceho statusu provincie, ktoré nevytvorí nezávislý štát Kosovo bez súhlasu a proti vôli Srbskej republiky. Informoval o tom dnes v Košiciach predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Okrem neho sú pod návrhom podpísaní aj Eduard Kukan, Ivan Mikloš, Pavol Kubovič a Lucia Žitňanská.
Slovenská republika by podľa návrhu SDKÚ mala vyjadriť presvedčenie, že predstavitelia Srbskej republiky a kosovských Albáncov majú historickú príležitosť preukázať politickú zrelosť, zodpovednosť a skutočný záujem o členstvo v Európskej únii tým, že sa dopracujú k obojstranne prijateľnému kompromisu na základe úcty k medzinárodnému právu a k európskym demokratickým hodnotám. Podľa SDKÚ tým urobia rozhodujúci politický krok na ceste k európskej integrácii.
Podľa Dzurindu by Slovensko malo zaujať jednotný postoj k otázke Kosova v národnom, štátnom i európskom záujme. Vyjadril znepokojenie nad tým, že kabinet i predseda vlády mlčia napriek tomu, že na stole je už návrh osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Martti Ahtisaariho. Podľa SDKÚ je budúci status tejto viac ako dvojmiliónovej provincie a spolunažívanie Srbov a kosovských Albáncov veľmi vážnou témou. "Keď to nerobí premiér, pokúsime sa o to my, a myslím si, že sme ponúkli východisko, ktoré odzrkadľuje národné a štátne záujmy SR a náš eminentný záujem na tom, aby v západnej časti Balkánu a vôbec v Európe bol čo najbezpečnejší a najstabilnejší priestor," dodal Dzurinda.
Avizovaný návrh deklarácie Národnej rady (NR SR) k budúcemu štatútu Kosova do parlamentu predložila aj Slovenská národná strana. "Bude to formou uznesenia," vysvetli predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. V deklarácii má NR SR vysloviť znepokojenie nad úvahami o možnom osamostatnení Kosova. Deklarácia sa odvoláva na Chartu OSN a pricípy štátnej suverenity a zvrchovanosti. "Budúcnosť Kosova je možná len v hraniciach Srbska ako jeho autonómna súčasť," uviedol Rafaj s dodatkom, že táto deklarácia má pomôcť aj ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi. "Aby sa mal o čo oprieť," uzavrel.
Rafaj zatiaľ podporu deklarácie predkonzultoval s predstaviteľmi Smeru-SD a HZDS-¼S, jej text aktuálne študuje aj predseda KDH Pavol Hrušovský.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk