magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mazák: Výber nových ústavných sudcov rešpektoval inštitucionálnu pamäť
@ Aktuálne -> Politika      Feb 14 2007 - 08:31 GMT
(TASR) - Hlava štátu pri výbere nových ústavných sudkýň a sudcov rešpektovala inštitucionálnu pamäť. Uviedol to bývalý predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák, pričom si uvedomuje, že prezident bol limitovaný výberom kandidátov v Národnej rade SR.

Ako Mazák ďalej uviedol pre TASR, plénum ÚS teraz tvoria šiesti bývalí, respektíve novovymenovaní sudcovia a sú tam aj poradcovia, preto nič nebráni tomu, aby ústavný súd začal riadne fungovať. "Samozrejme, čas ukáže, ako sa táto zostava dokáže vyrovnať s mnohými, celkom novými problémami ochrany ústavnosti v Slovenskej republike. Na hodnotenie je priskoro, i keď jedno sebecké poviem. Viem si predstaviť spoluprácu s viacerými z novovymenovaných sudkýň a sudcov a myslím si, že by mohla byť aj úspešná," uviedol na margo Gašparovičovho výberu.
Mazák vlani na Deň Ústavy SR, krátko pred svojim odchodom na post generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora, apeloval na zodpovednosť všetkých zainteresovaných pri voľbe nových ústavných sudcov. Upozorňoval pritom, že ústavnému súdu po vstupe SR do Európskej únie popri ochrane princípov a hodnôt nášho ústavného poriadku pribudla funkcia podpory postupujúceho integračného procesu v EÚ prostredníctvom práva. Dnes opäť konštatoval, že schopnosť ústavného súdu vyrovnať sa s tzv. európskou agendou bude závisieť v plnej miere od schopností jednotlivých sudkýň a sudcov. "Avizoval som už predtým, že ochrana ústavnosti po vstupe do Európskej únie bude vyžadovať nielen znalosti komunitárneho a únijného práva, ale aj tisícok rozhodnutí Súdneho dvora Európskych spoločenstiev. A to je veľmi náročné. Nepoznám presne, ako sú niektorí z nich v tom zorientovaní, ale držím všetkým palce," povedal predseda tzv. druhého Ústavného súdu SR.
Mazák sa v piatok nezúčastní sľubu nových sudkýň a sudcov ÚS. "Dôvod je prostý. Nedostal som pozvánku," dodal.
Prezident v pondelok vymenoval na 12 rokov deviatich ústavných sudcov. Opätovne sa nimi stali ¼udmila Gajdošíková a Lajos Mészáros. Novými sudcami budú Sergej Kohut, Ladislav Orosz, Peter Brňák, Marianna Mochnáčová, Milan ¼alík, Rudolf Tkáčik a Iveta Marušáková. V piatok 16. februára sa podľa ústavy ujmú svojej funkcie zložením sľubu. Hlava štátu zároveň zo všetkých 13-tich sudcov ústavného súdu vymenuje predsedu a podpredsedu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk