magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dzurinda pripomenul, že slovenský právny poriadok nepozná ponuku na demisiu
@ Aktuálne -> Politika      Mar 06 2007 - 09:21 GMT
(TASR) - Za prekvapivú označil predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda diskusiu najvyšších ústavných činiteľov o ponúknutej demisii ministra obrany Františka Kašického v súvislosti s výbuchom munície vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky.

"Chvíle, ktoré teraz prežívame, by sme mali venovať pamiatke obetí, solidarite s pozostalými, ale najmä maximálnemu úsiliu vyšetriť príčiny tohto obrovského nešťastia. Aj pozostalí aj verejnosť musia vedieť, prečo sa to stalo a kto za to nesie najväčšiu zodpovednosť," povedal dnes v Košiciach na stretnutí s novinármi Dzurinda. Ako poznamenal, nerozumie prečo sa teraz ústavní činitelia zaoberajú sami sebou a minister vlastnou stoličkou, keď jeho úlohou je zisťovať, prečo došlo k nešťastiu. "Všetko má svoj čas," dodal.
Expremiér zároveň pripomenul, že v slovenskom právnom poriadku sa demisia neponúka. "Demisia sa podáva alebo nepodáva. Pán prezident v tom prípade môže byť iba štatistom. Podľa ústavy musí rozhodnutie ministra akceptovať, rovnako ako prípadné rozhodnutie premiéra o odvolaní ministra. Taký je náš ústavný systém," zdôraznil.
Minister Kašický v súvislosti s piatkovým výbuchom ponúkol 4. marca svoju demisiu predsedovi vlády a prezidentovi. Premiér Robert Fico vyhlásil, že nikdy nepodá návrh na jeho odvolanie a vyjadril presvedčenie, že prezident Ivan Gašparovič sa k tomu postaví rovnako. Prezident sa dnes jeho demisiou nezaoberal, keďže žiadny takýto návrh od premiéra nedostal. Kašický po dnešnom rozhovore s hlavou štátu vyhlásil, že je rozhodnutý pokračovať vo funkcii ministra obrany.
Piatkový výbuch delaboračnej haly vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch si dosiaľ vyžiadal tri obete. Záchranári naďalej pátrajú po ďalších piatich nezvestných. Zranených bolo asi 40 ľudí.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk