magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Nová sezóna Štátneho divadla Košice
@ Kultúra -> Divadlo      Sep 11 2002 - 12:55 GMT
Štátne divadlo Košice uviedlo v týchto dňoch na svojich doskách už tri predstavenia - výber zo sólových pantomím Milana Sládka i jeho Klauniádu pre deti, inscenáciu Harold a Maude a Bližšie od teba. No zajtra /13. september/ slávnostne otvorí túto sezónu baletná inscenácia "Zvláštna radosť žiť II". Pod réžiu tohto skvostu sa podpísal šéf baletu Ondrej Šoth, pod hudbu člen Pražského výběru M. Pavlíček. Je to vlastne česko-slovenský projekt. A zajtra sa ho zúčastnia obaja ministri kultúry týchto republík. Toto predstavenie malo svoju premiéru na konci uplynulej sezóny, a tak ho malo možnosť vidieť iba málo divákov. A veruže stojí za všetky drobné.

Novinkou tejto sezóny je odchod Romana Poláka z postu šéfa činohry. Opúšťa Košice, v ktorých zanechal kus práce. Pôsobiť bude na voľnej nohe. Nový šéf košickej činohry je mladý režisér Patrik Lančarič. B našom divadle režíroval predstavenie Koniec.

Druhou, významnou novinkou pre divadlo je, že po prvykrát v histórii sú viacerí umelci - i hostia, ktorí účinkovali v košickom divadle - nominovaní na cenu Divadelnej Nitry. Sú to M. Landl, D. Košická, A. Ïuranová, V. Čáp, M. Havran...

Nová sezóna bude vyzerať tradične. Okrem niektorých inscenácií, ktoré zaradilo ŠDK do svojho repertoáru z predošlých rokov, sa objavia samozrejme aj nové:

Balet okrem spomínanej "Zvláštnej radosti", si do osnovy zaradil klasické diela /možno v neklasickom prevedení/: L. Minkus: Don Quijote a S. Prokofiev: Romeo a Júlia.

Opera pre vás pripravila: G. Puccini: Tosca, B. Smetana: Predaná nevesta, G. Donizetti: Don Pasqale, H. Purcell: Dido a Aeneas, B. Britten: Kominárik, A. Casdara: Štvorlístok, G. B. Pergolesi: Il maestro di musica /vianočný koncert/, G. F. Händel: Xerxes, Ch.W.Glück: Orfeus a Euridica - koncertné prevedenia. Ako už iste viete, divadlo už má titulkovacie zariadenie, takže všetky predstavenia zaznejú v pôvodnom znení.

Činohra uvedie: F. Weber: Večera vtákov, N. V. Gogoľ: Ženba a M. Gavran: Všetko o ženách.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk