magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Harabin chce dostať košických krajských sudcov z pivničných priestorov.
@ Aktuálne -> Politika      Mar 16 2007 - 09:19 GMT
(TASR) - Budova košického Krajského súdu dimenzovaná na 290 pracovníkov v súčasnosti slúži pre viac ako 600 zamestnancov Krajského a Okresného súdu v Košiciach. Podľa informácií staronového predsedu Krajského súdu Imricha Volkaia, niektorí sudcovia využívajú pivničné priestory, prípadne sedia v poradných miestnostiach vedľa pojednávacích miestností, kde má priamy vstup verejnosť, čo môže ohroziť ich bezpečnosť.

V obvode košického Krajského súdu pôsobí vyše dvesto sudcov. Podľa ministra spravodlivosti Štefana Harabina patrí Krajský súd v Košiciach i napriek nevyhovujúcim priestorovým podmienkam jeho zamestnancov k jedným z najlepšie fungujúcich súdov na Slovensku. "Tento stav je neudržateľný a jednoducho dopláca na to občan. Keď sudcovia nemajú dôstojné podmienky na prácu, nemajú dostatok pojednávacích dní, tým pádom nemôžu dokončiť toľko vecí, ktoré od nich očakáva účastník konania," povedal minister na margo nevyhovujúcej budovy krajského a okresného súdu.
Minister sa rozhodol situáciu akútne riešiť. "Sú dva varianty. Jeden s nákladovosťou 500 miliónov korún a druhý v objeme 200 miliónov korún. Oba varianty podliehajú právnej a ekonomickej analýze a na podklade ich výsledkov dám materiál do vlády prioritne, pretože situácia je neudržateľná," informoval minister o krokoch, ktoré chce podniknúť v horizonte jedného mesiaca.
"V tejto súvislosti ma zaráža, že sa ľahkovážne dala polmiliarda korún na Špeciálny súd do Pezinku pre 15 vyvolených, pritom v tejto budove je o 100 percent osôb viac ako má byť. To je katastrofa, to je podľa mňa nezodpovedné. Čo sa týka rozhodovacej činnosti, úroveň okresných a krajských sudcov patrí medzi jednu z najlepších na Slovensku," podotkol minister.
Podľa slov Volkaia je na košickom krajskom súde 19 tisíc reštančných vecí, čo v porovnaní so stavom spred troch rokov prinieslo pokles o 11 tisíc prípadov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk