magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kandidatúru Košíc na titul EHMK podporujú známe osobnosti.
@ Aktuálne -> Politika      Mar 29 2007 - 15:00 GMT
(TASR) - Kandidatúru Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 podporia osobnosti verejného i kultúrneho života. V priestoroch Historickej radnice v Košiciach sa dnes uskutočnilo prvé rokovanie Rady projektu EHMK. Jej členmi sa stali niektoré osobnosti kultúrnej obce a predstavitelia významných inštitúcií spoločenského, hospodárskeho a náboženského života v meste. "Kandidatúru Košíc podporujú aj osobnosti ako je Peter Dvorský, Peter Breiner, máme rozdiskutovanú spoluprácu s Jurajom Jakubiskom, takže rátame so spoluprácou s ľuďmi, ktorí nežijú v meste Košice," pre TASR povedal manažér projektu Marek Kolarčík. Košice majú podľa neho spomedzi 12 kandidujúcich miest veľkú šancu na úspech vďaka kultúrno-spoločenskému potenciálu, ekumenickému duchu a rôznorodosti menšín a národností.

Účastníci fóra na záver stretnutia podpísali Memorandum o spolupráci a podpore kandidatúry mesta Košice na titul EHMK. Primátor František Knapík a predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa zhodli, že kandidatúra je veľká spoločenská výzva pre celé mesto. Verejnosti zároveň adresovali výzva na aktívnu spoluprácu pri verejnom dialógu, podávanie námetov a projektových zámerov.
V roku 2013 sa Európskym hlavným mestom kultúry stane francúzske a slovenské mesto. Na základe najlepšie pripraveného projektu rozhodne o národnom víťazovi Európska komisia na jeseň 2008. Prvá fáza výberu sa na celoslovenskej úrovni uskutoční už v novembri 2007.
Rozmer celého podujatia, ktorého súčasťou je viac ako 300 podprojektov a takmer tisícka sprievodných podujatí, sa dá prirovnať ku konaniu svetovej výstavy. "Víťazné mestá v doterajšej histórii projektu zaznamenali veľký nárast kultúrnych podujatí, oživenie màtvych zón, skrášlenie mesta, obrovský nárast cestovného ruchu, opravu historických pamiatok a prílev financií do technickej infraštruktúry, " dodal Kolarčík.
Cieľom podujatia EHMK, ktoré vyhlasuje Európska komisia (EK) už od roku 1985, je podpora trvalo udržateľného rozvoja a budovanie partnerstva v medzinárodnom rozmere, pozdvihnutie mesta a jeho kultúrnej úrovne, zmena imidžu a upevnenie európskeho rozmeru mesta, nárast domáceho a zahraničného cestovného ruchu, rozširovanie kultúrnej ponuky, atraktívny program a rozšírenie publika.
V nasledujúcom období bude projektový tím zbierať námety od občanov a viesť v priestoroch Historickej radnice s laickou aj odbornou verejnosťou verejné diskusie o cieľoch a poslaní projektu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk