magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Profesor Karpinský z Gymnázia v S.N.Vsi vyhral žiacku anketu Zlatý Amos.
@ Aktuálne -> Školstvo      Mar 30 2007 - 08:31 GMT
(TASR) - Profesor Gymnázia na Školskej ulici v Spišskej Novej Vsi Daniel Karpinský získal titul Zlatý Amos v prvom ročníku celoslovenskej žiackej ankety o najobľúbenejšieho učiteľa, učiteľku, ktorej výsledky vyhlásili dnes na galavečere v košickom Štátnom divadle. Víťazovi zablahoželal podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič a predseda Odborového zväzu (OZ) pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Ján Gašperan. Okrem koruny a žezla získal víťaz aj prémiu 100.000 korún, ktorú do ankety venoval premiér Robert Fico.

"Prišiel som, videl som, ale že zvíťazím, to mi ani nenapadlo," reagoval po verdikte poroty prvý slovenský Zlatý Amos. Svojím šarmom a invenciou porazil Karpinský počas galavečera svojich 15 protikandidátov v semifinále a piatich vo finále. Na finálovú otázku čo by urobil, ak by bol ministrom školstva, odpovedal, že by znížil počet žiakov v triedach, zlepšil financovanie školstva a namiesto memorovania dal väčší priestor kreativite. O študentov sa zaujíma aj mimo vyučovania. Zapája sa do mimoškolských aktivít, je hudobne a herecky nadaný. Že ide o obľúbeného učiteľa na spišskonovoveskom Gymnáziu svedčil aj povzdych jednej zo žiačok na videoupútavke: "Skoda, že je ženatý".
V kategórii Amos Sympaťák zvíťazila prostredníctvom internetového hlasovania študentov učiteľka Jana Olexová z 8-ročného súkromného Gymnázia na Dneperskej ulici v Košiciach a titul Amos Press, o ktorom rozhodli novinári, patrí Márii Zolotovej zo ZŠ Jozefa Theodora Moussona v Michalovciach.
Do ankety, ktorá trvala rok, prihlásili žiaci 175 pedagógov základných a stredných škôl z celého Slovenska, z toho 134 žien. Semifinále a finále sa konalo v Košiciach po krajských kolách, kde v každom kraji vybrali po dvoch semifinalistoch.
Cieľom prvého ročníka žiackej ankety, inšpirovanej príkladom z Čiech, kde má anketa už 14-ročnú tradíciu, bola popularizácia práce učiteľov a budovanie ich partnerského vzťahu so žiakmi, uviedol predseda OZ pracovníkov školstva a vedy v SR Ján Gašperan.
Ako informovala riaditeľka ankety Renáta Vadásyová, do hlasovania sa zapojilo 127 základných a 42 stredných škôl. Najviac prihlášok (40) prišlo od žiakov z Prešovského kraja a najmenej z Trnavského kraja (9). Žiaci písali charakteristiky na svojich obľúbených učiteľov a príbehy o nich. Semifinálové súťažné čísla vytvorili spoločne.
Prvú anketu Zlatý Amos pripravil OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku spolu s Centrom voľného času v Košiciach a má sa stať tradíciou.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk