magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Grémium európskych občanov prednieslo svoje požiadavky Výboru regiónov.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 04 2007 - 09:03 GMT
(TASR) – Povinne vytlačiť počet kilometrov, ktoré výrobok prejde, kým sa dostane k spotrebiteľovi, povinná výučba jednotného zahraničného jazyka od tretieho ročníka základných škôl i zavedenie jednotnej minimálnej mzdy vo všetkých krajinách EÚ. To je len zlomok z 24 požiadaviek, ktoré v Bruseli predniesli Výboru regiónov zástupcovia vidieckych oblastí z deviatich krajín, vrátane Slovenska.

Požiadavky sú výsledkom projektu Grémia európskych občanov (European Citizens¤ Panel), do ktorého sa zapojilo aj štyridsať obyvateľov z východoslovenského mikroregiónu Údolie Bodvy. V danom projekte vystupoval ako súčasť cezhraničnej oblasti s maďarským mikroregiónon Szikszó.
Rovnako ako v ostatných európskych krajinách, aj tu reprezentatívna vzorka politicky neaktívnych radových obyvateľov vyjadrila počas štyroch seminárov svoje želania a predstavy o zmenách, ktoré by uľahčili život a zabezpečili rozvoj oblasti, kde žijú. "Tento projekt presne špecifikuje akútne potreby i požiadavky miestneho obyvateľstva a umožňuje ich predniesť zodpovedným orgánom bez toho, aby ich niekto mohol politicky či inak modifikovať, prípadne úplne ignorovať," uviedla pre TASR riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel, hlavná organizátorka seminárov na Slovensku a v Maďarsku.
Požiadavky obyvateľov znevýhodnených regiónov Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, Írska, Nemecka, Holandska, Švajčiarska, Maďarska a Slovenska nie sú pre Výbor regiónov či Európsky parlament nijako záväzné. Záleží od politickej vôle a zodpovednosti, do akej miery výsledky projektu zohľadnia pri príprave ďalších strategických materiálov pre rozvoj vidieka.
Ako však na pondelkovom bruselskom stretnutí uviedol Lotz Jörg, federálny minister pre potraviny, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľa predsedajúcej krajiny Nemecko, "orgány EÚ musia vyvinúť snahu, ktorou sa zužitkuje energia obyvateľov, vnesená do celého projektového procesu", informoval TASR účastník stretnutia Slavomír Szabó z Karpatskej nadácie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk