magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ÚS: Spôsob prideľovania veci je transparentný.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 05 2007 - 15:57 GMT
(TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR je presvedčený, že spôsob prideľovania vecí, ktorý zvolil, je dostatočne transparentný, vylučuje možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí a rešpektuje požiadavku rovnomenného zaťaženia jednotlivých sudcov spravodajcov. Uvádza sa to v dnešnom stanovisku predsedníčky ÚS Ivetty Macejkovej.

Viaceré médiá v posledných dňoch označili postup ÚS pri prideľovaní podaní sudcom ako spravodajcom z dôvodu absencie zavedenia elektronickej podateľne za nezákonný.
Podľa ústavy ÚS rozhoduje aj o úprave svojich vnútorných pomerov, ku ktorým patrí aj spôsob prideľovania podaní sudcom. "Plénum ÚS ešte 3. júna 2004 rozhodlo a v novom zložení 28. februára tohto roka jednomyseľne potvrdilo, že návrhy sa prideľujú sudcovi ako spravodajcovi náhodným výberom pomocou technických a programových prostriedkov. Podané veci sú pomocou technických prostriedkov zaevidované v poradí, v akom došli na ÚS, následne sú roztriedené zamestnancami Kancelárie ÚS podľa ich obsahu. Jednotlivým sudcom sa v prítomnosti všetkých sudcov rozdeľujú prípady náhodným výberom, vždy podľa iného kľúča," uviedla Macejková.
ÚS je toho názoru, že aplikujúc takýto spôsob prideľovania vecí neporušuje zákon, pretože využíva technické a programové prostriedky spôsobom, ktorý zodpovedá špecifickým potrebám ÚS. Technické a programové prostriedky, pomocou ktorých sa majú sudcom prideľovať podania doručené ÚS, nemusia vždy znamenať prideľovanie vecí prostredníctvom elektronickej podateľne; to zo zákona o ÚS nevyplýva, píše sa v stanovisku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk