magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Grékokatolícky exarcha Chautur počas liturgie umyl nohy kňazom a posvätil myro.
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 05 2007 - 09:58 GMT
(TASR) - Erchijerejskou svätou liturgiou v košickej katedrále Narodenia Bohorodičky spojenou s posvätením myra a umývaním nôh kňazom začali sa dnes obrady Veľkonočného týždňa gréckokatolíckych veriacich Košického gréckokatolíckeho exarchátu. Exarcha Milan Chautur, ako symbol pokory a lásky, umyl nohy vybraným kňazom podobne, ako to urobil Ježiš Kristus pri poslednej večeri svojim apoštolom.

Uprostred liturgie posvätil vladyka Chautur myro - olej, ktorý sa používa počas liturgického roka pri udeľovaní svätosti birmovania.
Zvláštnosťou dnešného Veľkého štvrtku v Košiciach bolo prenesenie eucharistie z katedrály do biskupskej rezidencie a jej vyčleneného priestoru, ktorý sa tým stal biskupskou kaplnkou.
Významným obradom Veľkého týždňa gréckokatolíkov je večiereň na Veľký piatok, počas ktorej uložia na vybrané miesto vo všetkých chrámoch takzvanú plaštenicu, čo je vlastne symbolický pohreb Ježiša Krista.
Veľkonočné obrady vyvrcholia na Veľkonočnú nedeľu oslavou Kristovho zmŕtvychvstania a svätením jedál.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606