magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Harabin chce zvýšiť rešpektovanie rozhodnutí ÚS.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 13 2007 - 08:49 GMT
(TASR) - Zrýchlenie súdneho konania bez prieťahov, zvýšenie vymožiteľnosti práva, rešpektovanie rozhodnutí Ústavného súdu (ÚS) SR a príprava nového zákona o organizácii ÚS boli hlavnými témami prvého oficiálneho stretnutia ministra spravodlivosti SR Štefana Harabina s predsedníčkou ÚS Ivettou Macejkovou.

"ÚS vysloví porušenie napríklad ústavného práva na právnu ochranu účastníka konania na súdnu ochranu bez zbytočných prieťahov a súdy alebo vyšetrovatelia i napriek tomu nekonajú, jednoducho právna kultúra u nás je na bode mrazu. Keď tak významná inštitúcia akou je ÚS nie je rešpektovaná v mnohých smeroch ani sudcami všeobecného súdnictva ale ani vyšetrovateľmi či prokurátormi," povedal po stretnutí s predsedníčkou ÚS Harabin.
Jednou z otázok bola aj možnosť presunutia vecí o súdnych prieťahoch na iné úrovne súdnictva, čím by sa výrazne odbremenila agenda ústavných sudcov. Súdne prieťahy zaberajú až 40 percent všetkých podaní na ÚS.
"Jeden z variantov riešení je aj ten, že o prieťahoch pred okresným súdom by rozhodoval krajský, o prieťahoch konania pred krajskými, najvyšší a o prieťahoch v konaní pred najvyšším by mohol rozhodovať ÚS," načrtol minister.
Harabin počas svojho deväťmesačného pôsobenia už stihol zaviesť niekoľko opatrení na kontrolu efektívnosti činnosti krajských a okresných sudcov počnúc od softvéru, pomocou ktorého kontroluje prácu každého z nich. Každý senát bude musieť raz mesačne prerokovať jednu vec staršiu ako päť rokov, ktorých sa momentálne na našich súdoch len v civilnom konaní nazbieralo vyše 20 tisíc.
Minister spravodlivosti nemá priamu legislatívnu právomoc na ovplyvňovanie činnosti ÚS, preto rozhodnutie nového pléna o nevyužívaní elektronickej podateľne na prideľovanie podaní sudcom plne rešpektuje.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk