magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Skupina poslancov napadla na ÚS zákon o kolektívnom vyjednávaní.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 16 2007 - 12:41 GMT
(TASR) - Skupina poslancov Národnej rady (NR)SR dnes doručila podanie na Ústavný súd (ÚS) SR. Dôvodom je podozrenie z nesúladu zákona o kolektívnom vyjednávaní s piatimi článkami ústavy a jedným článkom Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Poslanci namietajú nesúlad ustanovenia zákona o kolektívnom vyjednávaní s ústavou schválením zákona, v ktorom došlo k vypusteniu slov „len ak tento zamestnávateľ s rozšírením zmluvy vyššieho stupňa súhlasí„, čím umožnili dosah kolektívnej zmluvy na zamestnávateľa, ktorý nie je členom organizácie zamestnávateľov, ktorá túto zmluvu uzavrela, a to aj bez súhlasu zamestnávateľa, píše sa v dnešnom 25-stranovom podaní.
Skupina poslancov navrhuje, aby ÚS pozastavil účinnosť zákona, ktorý vstúpil do platnosti 1. apríla 2007 až do rozhodnutia v tejto veci. Podľa navrhovateľov ďalšie uplatňovanie napadnutého ustanovenia zákona o kolektívnom vyjednávaní ohrozuje základné ústavné práva a môže spôsobiť hospodárske škody s nenapraviteľnými následkami.
Z povahy kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa vyplývajú povinnosti spojené s finančným krytím a s výdavkami zamestnávateľa, voči ktorým neexistuje ochrana. Zásadným spôsobom môžu preto podľa navrhovateľov ohroziť existenciu a ďalšie pôsobenie zamestnávateľa a zamestnancov.
Ako sa v závere podania píše, absencia napadnutého ustanovenia zákona o kolektívnom vyjednávaní nie je na prekážku zabezpečenia nadštandardných práv zamestnancov a pozastavenie účinnosti nebráni rozšíreniu práv a výhod zamestnancov konkrétneho zamestnávateľa.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk