magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prezident Gašparovič je spokojný s aktívnym nástupom ÚS.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 16 2007 - 15:50 GMT
(TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič sa dnes na prvom oficiálnom stretnutí s novým plénom Ústavného súdu (ÚS) SR a jeho predsedníčkou Ivettou Macejkovou zhodli na potrebe nového zákona o ÚS, ktorý by ho odbremenil od množstva občianskych sťažností na prieťahy v súdnych konaniach či volebných sťažností. Tie by mali podľa Gašparoviča prebrať všeobecné súdy.

"Je názor, že ústavu treba novelizovať, alebo dokonca aj novú ústavu. Považujem túto úvahu za možnú, no nesmie byť predčasná, ako boli predčasné niektoré novely ústavy, najmä vo vzťahu k rozhodnutiam, respektíve k budúcnosti Európskej únie a parlamentu. Z tohto pohľadu áno, ale budeme musieť vedieť, aby sme ju nemuseli ihneď novelizovať, ako dopadne zmluva o európskej ústave a organizácia EÚ do budúcnosti," povedala hlava štátu po slávnostnom zasadnutí kompletného 13-členného senátu pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej v priestoroch Historickej radnice.
"Mojim prianím je, aby náš občan nemusel hľadať pravdu v zahraničí," vyslovil požiadavku na slovenský súdny systém prezident, ktorý zároveň dodal, že je rád tomu ako aktívne začal pôsobiť ÚS.
V kompletnom zložení pracuje ÚS od 16. februára tohto roku. Ako sa vyjadrila predsedníčka Macejková, najvyššia súdna inštancia na Slovensku „pracuje na plné obrátky”. Do jej agendy sa prenieslo 996 podaní z predchádzajúceho obdobia. "Za dva mesiace fungovania ÚS plénum prejednalo 33 volebných sťažností, z nich 17 zamietlo," informovala Maccejková.
Ako dodala, v predchádzajúcich komunálnych voľbách v roku 2002 bolo na ÚS doručených len 39 podaní, zatiaľ čo minuloročné komunálne voľby boli napadnuté 139 volebnými sťažnosťami. Plénum má v priebehu dvoch mesiacov za sebou 203 vyriešených vecí.
Prioritou Macejkovej je riešiť najmä staršie veci. Už na jeseň by mohol ÚS vyrieknuť stanovisko k najstaršej kauze z roku 2001, k spornému zákonu o interrupciách.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk