magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Trebuľa požiadal Katalin Sziliovú o lobing v prospech výstavby R4.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 24 2007 - 09:00 GMT
(TASR) - O lobing v prospech podpisu slovensko-maďarského memoranda o výstavbe rýchlostnej komunikácie R4 požiadal predsedníčku Národného zhromaždenia Maďarskej republiky Katalin Sziliovú predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa.
Stretli sa v nedeľu v Košiciach, kde Sziliová, ktorá bola na pozvanie predsedu NR SR Pavla Pašku na trojdňovej návšteve Slovenska, zavítala v rámci súkromného programu.

"Pani predsedníčku som požiadal, aby využila svoj vplyv a pomohla nám lobovať v prospech podpisu memoranda o výstavbe rýchlostnej komunikácie R4," povedal Trebuľa. Podľa neho nejde pritom iba o možnosť napojiť východ Slovenska na maďarský diaľničný systém. Celý severovýchod Maďarska môže využívať košické medzinárodné letisko a v súvislosti s platnosťou Schengenu sa očakáva záujem Maďarov o prácu v priemyselnom parku v Kechneci, ale aj v ďalších. Rovnako výstavba a fungovanie globálneho logistického industriálneho parku (GLIP), ktorý chystá KSK, môže mať podľa Trebuľu veľký význam aj pre susedné župy.
Trebuľa súčasne Sziliovú ubezpečil, že ak sa ozývajú slová o národnostných problémoch, na území KSK nezaznamenali žiadne. "Tu je to o spolužití, nie o politikárčení," dodal.
Sziliová si prezrela aj košické Rodošto – pamätný dom Františka II. Rákocziho, v ktorom Východoslovenské múzeum (VSM) prezentuje pamiatky na slávnostný prívoz telesných ostatkov Rákocziho a jeho druhov v roku 1906, ako aj originálny interiér jedálne so zbierkami viažucimi sa k osobe kniežaťa. Pri tejto príležitosti ponúkla finančnú pomoc pri zabezpečení kópie stoličky Františka II. Rákocziho, ktorú vlastnoručne vyrezával a maľoval počas svojho vyhnanstva v tureckom Rodošte. Pôvodne stoličku priviezli začiatkom 20. storočia do Košíc, bola v zbierkach Východoslovenského múzea. V rámci medzištátnej výmeny zbierok v 70. rokoch sa však dostala do maďarského Národného múzea. VSM sa snaží získať jej kópiu, na čo už má aj jeho súhlas. Náklady na výrobu predstavujú asi 600 tisíc forintov.
Predseda NR SR Pavol Paška so svojou maďarskou kolegyňou hovoril o podpore menšinovej kultúry i školstva. Sziliová sa počas návštevy Slovenska stretla aj s predsedom SMK Pálom Csákym.
TASR informovala dnes o stretnutí hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk