magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Premiéru komického baletu Svadba podľa Figara (Mozarta) pripravuje košické ŠD.
@ Kultúra -> Divadlo      May 02 2007 - 13:02 GMT
(TASR) - Premiéru komického baletu alebo tanečné divadlo Svadba podľa Figara (Mozarta) pripravuje na 4. mája baletný súbor košického Štátneho divadla (ŠD). "Vždy som chcel robiť Mozarta, aj keď som sa ho bál a Figarovu svadbu som si vybral preto, aby som historický tragikomický systém preniesol do súčasnosti a jej absurdít," povedal dnes na tlačovej konferencii šéf baletu ŠD a autor choreografie Ondrej Šoth.

V predstavení, ktoré môže divák chápať ako grotesku premosťujúcu minulosť a súčasnosť, účinkuje vyše 20 postáv v historických kostýmoch klasicistického obdobia. Jeho špecifikum je v tom, že tanečníci viac hrajú ako tancujú.
Hlavným dramaturgom inscenácie je predseda Rady UNESCO v New Yorku Jurij Staniševskij spolu so Zuzanou Mistríkovou, ktorá je aj spoluautorkou libreta. Šoth pripomenul, že celé predstavenie je v duchu astrologického znamenia Vodnár, ktorý je "nevypočítateľný, sociálny a naivný idealista". Zhodou okolnosti sa v tomto znamení, ktoré má vládnuť novému tisícročiu, narodil Mozart, ale aj také osobnosti ako Miloš Forman, Voskovec a Werich, Anton Pavlovič Čechov, či Milan Lasica. Charakteristiku Vodnára pripisujú aj mestu Košice a v znamení ho má aj Šoth.
Podľa baletnej majsterky Marileny Halászovej je predstavenie Svadba podľa Figara (Mozarta) ukážkou umeleckej vyspelosti autorského tímu i celého súboru.
Šoth, ktorý pôsobí v košickom ŠD už sedem rokov, podľa vlastných slov sa inscenáciou posunul ďalej pri realizácii svojho dlhodobého zámeru inscenovať všetky žánrové baletné obdobia.
Opera Figarova svadba podľa predlohy Beaumarchaisa, ktorou sa inšpirovali tvorcovia očakávanej premiéry, patrí k zlatému fondu svetovej opernej literatúry. Mozarta pri jej tvorbe ovplyvnili revolučné zmeny v druhej polovici 18. storočia, kedy sa pôvodných pozícií aristokracie ujímala čoraz viac meštianska spoločnosť a Figarova svadba sa stala komickým dielom s výrazným sociálnym akcentom.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk