magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Csáky: Slovensko mešká v príprave na čerpanie eurofondov.
@ Aktuálne -> Politika      May 18 2007 - 09:19 GMT
TASR) - Čerpanie prostriedkov zo Štrukturálnych fondov EÚ na Slovensku je podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) a bývalého vicepremiéra pre európske záležitosti Pála Csákyho v tomto roku ohrozené.

"Patríme medzi krajiny, ktoré v príprave najviac meškajú a v roku 2007 nebudeme čerpať pravdepodobne ani jedno euro," uviedol včera Csáky na tlačovej konferencii v Košiciach. Informácie má podľa vlastných slov z nedávnej cesty v Bruseli, ktorá mala okrem politického aj odborný rozmer.
Podľa Csákyho je meškanie spôsobené tým, že nová vláda zmenila štruktúru Národného strategického a referenčného rámca na plánovacie obdobie 2007 - 2013. Z celkových 11 operačných programov (OP) nám Európska komisia (EK) vrátila na prepracovanie 7 a v ostatných 4 ešte vedie dialóg.
Csáky k možnému časovému plneniu uviedol, že po prepracovaní môže byť dokument podpísaný najskôr v septembri, pretože EK potrebuje odsúhlasiť až 250 OP pre všetky členské štáty. Potom príde čas výziev a predkladanie a vyhodnocovanie projektov, čo podľa predsedu SMK môže trvať do decembra, preto je čerpanie eurofondov v tomto roku nereálne.
"Je to škoda, lebo sa naruší dynamika, ktorú sme relatívne dobre nastavili pre eurofondy v rokoch 2004 - 2006. My sme upozornili novú vládu, aby nemenila štruktúru, že možno očakávať problémy, najmä kvôli veľkému počtu OP," uviedol Csáky. Problémom je podľa neho aj obsah niektorých OP, pričom najviac výhrad má Brusel, podľa jeho informácií k OP Zdravotníctvo.
Csáky spresnil, že problematické pre EK sú OP Informatizácia spoločnosti, Konkurencieschopnosť a hospodársky rast, Doprava, Životné prostredie, Výskum a vývoj, Bratislavský kraj, a Technická asistencia a technická pomoc.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk