magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Švejk zaznel v Košiciach po prvý raz v zemplínskom nárečí.
@ Kultúra -> Divadlo      May 29 2007 - 09:07 GMT
Svetovú premiéru v zemplínskom nárečí mala včera úvodná časť svetoznámeho románu Osudy dobrého vojaka Švejka od Jaroslava Haška v košickej Verejnej knižnici Jána Bocatia. Tá sa dnes ako jediná na Slovensku zapojila do 24-hodinového medzinárodného čitateľského maratónu.

Časť románu preložila špeciálne pre túto príležitosť riaditeľka knižnice Klára Kernerová, ktorá pochádza z Palína v Michalovskom okrese a zemplínske nárečie dobre ovláda. Pripomenula, že Švejka preložili doteraz do 58 jazykov, ale východoslovenské zemplínske nárečie medzi nimi doteraz absentovalo.
Kernerová informovala, že 10. ročník medzinárodného nonstop čítania na trase Praha - Kyjev - Košice - Lysá nad Labem - Praha, ktorý vyhlasuje Jazzová sekcia v Prahe, je venovaný Jaroslavovi Haškovi. Verejná knižnica J. Bocatia sa zapojila po štvrtý raz. Cieľom čitateľského maratónu je povzbudiť v ére internetu hlavne u mladej generácie záujem o čítanie. Potrvá nonstop do utorka do 10. hodiny.
Číta sa po 15 minút a nemusí to byť len Hašek, ale aj ktorýkoľvek autor a akýkoľvek literárny žáner. Kolektívne si zarecitovali žiaci jednej z košických základných škôl. Zazneli úryvky z tvorby slovenského autora Jozefa Puškáša či Rusa Ivana Bunina. Švejk znel aj v češtine a maďarčine. Len za prvé štyri hodiny sa dnes do čitateľského maratónu zapojilo približne 60 milovníkov čítania. Podujatie možno sledovať vo svete na internetovej stránke www.radiohortus.cz. Košičania pripravujú prostredníctvom nej na utorok pozdravy v rečiach národnostných menšín žijúcich v mnohonárodnostných Košiciach, dodala Kernerová.
Záštitu nad podujatím prevzal košický primátor František Knapík.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk