magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ústavný súd odmietol sťažnosť Hedvigy M.
@ Aktuálne -> Politika      Jun 05 2007 - 14:48 GMT
(TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR odmietol sťažnosť Hedvigy M. z 15. decembra minulého roka vo veci namietaného porušenia jej práva na ochranu pred neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním a práva na účinný prostriedok nápravy, základného práva na súdnu a inú právnu ochranu a základného práva na právnu pomoc pred štátnymi orgánmi. ÚS skonštatoval, že sťažnosť Hedvigy M. bola podaná predčasne a v jednom z bodov aj mimo právomoci ÚS.

Sťažovateľka okrem iného uvádza, že uznesením vyšetrovateľa Úradu justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Nitre zo dňa 11. septembra 2006 a uznesením prokurátora Okresnej prokuratúry v Nitre zo dňa 18. októbra 2006 bolo porušené jej právo na súdnu a inú právnu ochranu. Orgány činné v trestnom konaní nevyvinuli podľa sťažovateľky reálne úsilie za účelom objasnenia prípadu a nezabezpečili vykonanie potrebných úkonov.
Hedviga M. napadla aj uznesenie okresného riaditeľstva z 11. septembra, ktorým bolo zastavené trestné stíhanie začaté pre zločin lúpeže spolupáchateľstvom. Vyšetrovateľ okresného riaditeľstva dospel k záveru, že skutok, pre ktorý sa viedlo vyšetrovanie, sa nestal. Podľa ÚS dozor nad zachovaním zákonnosti v prípravnom konaní vykonáva prokurátor, ktorý je oprávnený zrušovať nezákonné alebo neopodstatnené rozhodnutia policajta, ktoré môže nahradiť vlastnými rozhodnutiami. ÚS preto nemá právomoc preskúmavať uznesenie okresného riaditeľstva, pretože jeho postup preskúmala okresná prokuratúra.
Ako sa ďalej v uznesení ÚS z 24. mája uvádza, "každý sťažovateľ je pred podaním sťažnosti ÚS povinný vyčerpať všetky právne prostriedky, ktoré mu zákon poskytuje...Z uvedeného vyplýva, že zákon o prokuratúre poskytoval a stále poskytuje sťažovateľke prostriedok nápravy - podnet, alebo opakovaný podnet, ktorým sa mohla, resp. môže domáhať preskúmania zákonnosti napadnutého rozhodnutia okresnej prokuratúry."
Sťažovateľka nepodala podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia okresnej prokuratúry, čím nevyužila všetky právne prostriedky. Ako sa v závere uznesenia ÚS konštatuje, sťažnosť Hedvigy M. bola podaná predčasne.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk