magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Odborári považujú pripravovaný rozpočet pre kultúru za likvidačný.
@ Aktuálne -> Politika      Jun 06 2007 - 15:50 GMT
(TASR) - Za likvidačné pre kultúru považujú odborári návrhy rozpočtu pre rezort na roky 2008 - 2010, ako aj navrhované znižovanie počtu zamestnancov v budúcom roku o 10 percent. Upozornili na to dnes v Košiciach zástupcovia Slovenského odborového zväzu kultúry a spoločenských organizácií (SOZKaSO) na stretnutí so zástupcami divadiel a hudobných telies v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR.

Podľa predsedníčky SOZKaSO Márie Krištofičovej pripravujú stretnutie s ministrom Marekom Maďaričom a premiérom Robertom Ficom, aby si vyjasnili stanoviská a hľadali riešenie.
"Kultúra v zmysle návrhu ministerstva financií je ohrozená. Ak sa nám nepodarí na základe stretnutia s pánom ministrom a predsedom vlády zdôrazniť význam existencie kultúry, budeme zvažovať ďalšie nátlakové akcie," uviedla Krištofičová. Podľa jej slov odborári chcú upozorniť, že situácia v kultúre je vážna a "je veľmi smutné, ak musia kultúrne inštitúcie zdôvodňovať svoju existenciu v situácii, keď je SR členom EÚ a kultúrne telesá reprezentujú štát doma i v zahraničí".
Podľa Krištofičovej priemerná mzda v kultúre na Slovensku, v ktorej pracuje približne 7700 ľudí, zaostáva za celoštátnym priemerom o 4000 - 5000 korún, pričom najnižšie platy sú v Košickom a Prešovskom kraji. V zariadeniach v pôsobnosti vyšších územných celkov je to 13 600 až 14 500 korún. Podľa predsedníčky SOZKaSO je budúci rozpočtový rok pre kultúru dôležitý aj preto, že od roku 2009, kedy Slovensko vstupuje do eurozóny, už priestor na "prilepšenie" nevidí.
Stretnutie iniciovala ZO SOZKaSO pri Štátnom divadle (ŠD) v Košiciach. Ako uviedol jeho riaditeľ Peter Himič, priestor na 10-percentné prepúšťanie v divadle nevidí, pretože by ohrozil činnosť celého divadla alebo jeho časti. Himič víta pripravovaný audit v kultúrnych zariadeniach a je presvedčený, že v prípade ŠD sa ukáže nie nadbytok, ale 10-percentný deficit zamestnancov divadla.
Podľa riaditeľa Štátnej opery v Banskej Bystrici Rudolfa Hromadu kultúra už prešla transformáciou a veľa inštitúcií či telies zaniklo. Aktivity odborárov podporil aj riaditeľ košickej Štátnej filharmónie Július Klein.
Na stretnutí sa nezúčastnili z objektívnych dôvodov zástupcovia SND a bratislavskej Novej scény, ale podľa Krištofičovej iniciatívy odborárov za záchranu kultúry podporujú.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk