magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Cassovia folkfest 2007 - Košický folklórny festival s väčším počtom účinkujúcich a bohatším programom.
@ Kultúra -> Podujatia      Jun 18 2007 - 10:34 GMT
V Košiciach sa rozbieha najväčšie letné podujatie zamerané na folklór – Košický folklórny festival Cassovia Folkfest 2007. Prvé programy začínajú v sobotu 16. júna, festival vyvrcholí 22. – 24. júna 2007.

CFF je najväčším folklórnym podujatím na Slovensku. Má široké spektrum programov, podujatí a aktivít, od takých, kde sa treba iba dívať, až po tie, na ktorých sa možno priamo podieľať. Hlavné programy festivalu budú v košickom Amfiteátri, kde organizátori zabezpečili najmodernejšiu zvukovú a osvetľovaciu techniku. Tá umožňuje premietať zábery na horizont scény, čo na podobných podujatiach na Slovensku nevyužíva nikto. Ďalšie festivalové programy sa uskutočnia aj v centre mesta na Hlavnej ulici, v Historickej radnici a v obciach Košického kraja. Okrem folkloristov vystúpi v Košiciach aj Chodúľové divadlo, historické postavy spoločnosti Via Cassa a diváci uvidia aj nočný fakľový sprievod.

Súčasťou hlavného programu budú od piatku 22. do nedele 24. júna žánrovo pestré programy domácich i hosťujúcich súborov. Samostatný program uvedie 50-ročná Čarnica, zo zahraničia prídu Ukrajinci, Maďari, Bielorusi, Česi, Francúzi, Izraelci, zo Slovenska. V amfiteátri bude mať premiéru veľkolepá scénická show zemplínskych tancov „Šaffov svet“ v interpretácii košických folklórnych súborov, ale aj prezentácia tradičnej kultúry z gemerského regiónu Vôňa domova a program detských súborov. Po prvýkrát bude v Košiciach Celoštátna súťaž hudobného folklóru dospelých, do ktorej postúpili najlepší speváci, skupiny a inštrumentalisti zo všetkých krajov. K najlepším interpretom sa pridajú vo svojich programoch aj Diabolské husle a SĽUK.
K tradičným prezentáciám pribudne v tomto roku hudobno-spevácky program Zvuky a piesne prírody kde spievajú speváci zo Šumiaca a speváčky súboru Marína zo Zvolena. Program je spojený so školou tanca a tanečnou zábavou v spoločenskom centre Kohal. Pred amfiteátrom sa budú konať 9. majstrovstvá Slovenska vo varení a jedení bryndzových halušiek, Gastrofestival, jarmok remesiel a tanečné fórum, kde si môže zatancovať každý, kto nájde dosť odvahy. Niektoré programy sú naplánované súbežne, napr. vystúpenie Diabolských huslí v amfiteátri a fakľový sprievod na Hlavnej ulici. Úplnou novinkou budú jarmoční divadelníci, gazdovský dvor s hospodárskymi zvieratkami, fakľový sprievod a chodúľové divadlo.

Vladimír Urban
programový riaditeľ
Cassovia Folkfest   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk