magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach vyrastá ôsmy div sveta - kanalizácia, na ktorú sa nemožno pripojiť.
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 29 2007 - 08:34 GMT
(TASR) - Obyvatelia Kostolianskej cesty a Chrastia v Košiciach sú znepokojení výstavbou kanalizácie vedenej pred ich obydliami a po súkromných pozemkoch. Ako hlása transparent na jednom z plotov, ide o ôsmy div sveta, pretože na kanalizáciu sa nebudú môcť pripojiť oni, ale budúci majitelia lukratívnych stavebných pozemkov v blízkosti centra nad ich ulicou.

Obyvatelia jednej z posledných košických ulíc, kde ešte absentuje kanalizácia, už od roku 1994 bojujú prostredníctvom petícií o vlastnú kanalizáciu. "Poslednú petíciu podpísali všetci obyvatelia Kostolianskej cesty. Problém sa týka aj približne tritisíc majiteľov protiľahlých pozemkov, cez ktoré kanalizácia povedie," povedal dnes pre TASR člen petičného výboru Jozef Dranga.

Podľa jeho informácií sa mal problém s kanalizáciou riešiť už od 80-tych rokov. "Stále sme boli odbíjaní, že nie sú peniaze a keď peniaze prišli z eurofondov, jednoducho nás z projektu kanalizácie na Podhradovej - Kostolianskej vynechali. Tvrdia, že v ďalšej etape do roku 2013 budú riešiť našu situáciu, ale neviem, z akých peňazí. Pochybujem, že by Európska únia dala peniaze ešte raz na projekt s rovnakým názvom ako bol podaný teraz," tvrdí Dranga.

Ako sa v petícii obyvateľov Kostolianskej cesty uvádza, investor v projekte vôbec nepožadoval odkanalizovanie Kostolianskej cesty, ktorou má kanalizačný zberač iba prechádzať. Podhradová, na ktorú kanalizácia smeruje, je na verejnú kanalizáciu už napojená. Nová má zvýšiť kapacitu pre budúcu individuálnu bytovú výstavbu.

Podľa Dranga v hre budú zrejme záujmy developerských skupín. Kanalizáciou totiž výrazne stúpne cena ôsmich lukratívnych stavebných pozemkov v blízkosti centra Košíc, ktoré boli len štvrtkovým rozhodnutím mestského zastupiteľstva zmenou územného plánu zahrnuté do plôch na bývanie.

Kanalizácia je realizovaná z predvstupového fondu ISPA. Podľa znenia Finančného memoranda z roku 2003 je kanalizačný zberač pre Podhradovú v rozpore s popisom projektu, kde je uvedené, že "ulice Kostolianska a Podhradová v Košiciach sa napoja na hlavnú stoku A, čím sa na hlavnú stoku A napojí táto časť mesta s počtom obyvateľov 11 685".

O vyjadrenie sme požiadali aj Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS) so sídlom v Košiciach, ktorá rovnako ako s obyvateľmi Kostolianskej cesty aj s TASR komunikuje prostredníctvom reklamnej agentúry. Odpoveď by sme podľa vyjadrenia PR zástupkyne spoločnosti VVS Martiny Hidvéghyovej mali mať k dispozícii na budúci týždeň.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606