magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Zásobovanie krvou je v košických nemocniciach plynulé.
@ Aktuálne -> Medicína      Aug 01 2007 - 09:12 GMT
(TASR) - Zásobovanie krvou a krvnými derivátmi v košických nemocniciach je napriek dovolenkovému obdobiu a zníženému počtu darcov krvi plynulé a bez výpadkov.

"Tak ako v iných nemocniciach aj my registrujeme minimálne polovičný pokles počtu darcov všetkých krvných skupín. Pri plánovaných operáciách u pacientov s dobrým krvným obrazom sa ich snažíme informovať o možnosti autotransfúzie. V iných prípadoch sa spoliehame na našich verných darcov, ktorých oslovujeme telefonicky. Týmto by sme im chceli poďakovať, že si aj v letnom oddychovom období nájdu čas na darovanie tejto vzácnej tekutiny," uviedla včera pre TASR Denisa Vančíková z 1. súkromnej nemocnice Košice-Šaca.
V košickej Detskej nemocnici (DN) je dostatok krvi a krvných prípravkov. "I napriek tomu, že u nás sa neoperuje, najviac krvi a produktov z nej spotrebujú pacienti na detskej onkológii. Zatiaľ nemám hlásené žiadne problémy," informovala hovorkyňa DN Veronika Krausová.
Zásobovanie krvou je bezproblémové aj vo Fakultnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. "Nemocnica zatiaľ nepociťuje žiaden závažnejší problém s dodávkou krvi," povedala hovorkyňa FN Jaroslava Gajdošová.
Problémy s krvou niekde riešia i mimoriadnymi opatreniami. "Zorganizovali sme regionálnu akciu Letná kvapka krvi, uverejňujeme výzvy v miestnom rozhlase aj televízii. Krvi máme dostatok, pomáhame aj iným nemocniciam. Napríklad včera sme posielali krv do Bratislavy," povedala pre TASR primárka hematologicko-transfúzneho oddelenia (HTO) nemocnice v Starej Ľubovni Valentína Redajová.
Dostatok krvi majú aj v Levoči, zástupkyňa primára HTO Mária Sakmarová si pochvaľuje ochotu darcov, ktorých telefonicky pozývajú na odbery.
Nedostatok naopak pociťujú napríklad vo Svidníku. "Myslím si, že v tomto čase nemá dostatok krvi žiadna nemocnica na Slovensku," posťažovala sa TASR primárka HTO vo Svidníku Iveta Palková.
Všetky nemocnice svorne vyzývajú občanov, aby prišli darovať krv a pomohli zachraňovať ľuďom životy.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk