magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

SDKÚ-DS: Školská politika vlády je nekoncepčná, asociálna a bez budúcnosti.
@ Aktuálne -> Politika      Sep 04 2007 - 09:45 GMT
(TASR) - Školská politika súčasnej vlády, najmä vo vzťahu k návrhu budúcoročného rozpočtu, je pre SDKÚ-DS podľa jej predsedu Mikuláša Dzurindu nekoncepčná, asociálna a bez budúcnosti.

"Naše sklamanie vyplýva z toho, že aj keď ekonomika rastie deväťpercentným tempom, tak výdavky na školstvo, tak regionálne, ako aj vysoké, majú vzrásť iba o 2,4 percenta. Ak to zoberieme k pomeru k hrubému domácemu produktu (HDP), tak vidíme dramatické zmeny k horšiemu," uviedol včera Dzurinda na tlačovej konferencii v Košiciach, kde absolvoval poslanecký deň.
Spresnil, že kým v roku 2005 išli na vysoké školy tri štvrtiny percenta z HDP, tak na budúci rok má tento podiel klesnúť na 0,69 percenta. Ešte horšie je to podľa neho pri vede. "V roku 2006 sme vedeli vydať na vedu skoro 0,5 percenta HDP, na budúci rok to má byť len 0,34 percenta z HDP a čo sa týka základných a stredných škôl, tam dochádza oproti roku 2005 k poklesu z 2,94 HDP na 2,74 HDP," pripomenul.
SDKÚ-DS je podľa Dzurindu a členky Výboru NR SR pre vzdelávanie Tatiany Rosovej šokovaná aj kritériami a zverejnenými údajmi o platbách za externé štúdium. Považujú ich v niektorých študijných odboroch a smeroch za "bezbreho vysoké a neúnosné". Ako povedal Dzurinda, je to tým viac šokujúce, že terajšia socialistická vláda, teda bývalá opozícia, mu vytýkala, že jeho kabinet chce spoplatniť vysokoškolské štúdium. Podľa neho však ich cieľom bolo popri zvyšovaní prostriedkov zo štátneho rozpočtu pridať aj motivačné zdroje a posilniť sociálne zázemie študentov, napríklad skoro dvojnásobným zvýšením sociálnych štipendií.
SDKÚ-DS bude podľa Dzurindu pri schvaľovaní štátneho rozpočtu bojovať o navŕšenie prostriedkov pre školstvo, vedu a výskum. Do parlamentu má opozícia - SDKÚ-DS spolu s KDH a SMK - pripravený aj vlastný návrh školského zákona, dodal.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk