magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Kauzu Cingeľová versus U.S.Steel vrátili Okresnému súdu Košice I.
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 25 2007 - 08:27 GMT
(TASR) - Krajský súd v Košiciach dnes zrušil rozsudok vo veci okamžitého skončenia pracovného pomeru Zuzany Cingeľovej v U.S.Steel Košice s. r. o. a vrátil ju Okresnému súdu Košice I na doplnenie dokazovania a nové rozhodnutie. Odvolací senát dospel k tomuto záveru po dôkladnom preskúmaní napadnutého rozsudku.

Bývalá žeriavnička firmy Cingeľová sa žalobou proti bývalému zamestnávateľovi U.S.Steel Košice s. r. o. domáhala, aby súd určil, že okamžité skončenie jej pracovného pomeru je neplatné. Ďalej že žalovaný sa dopustil porušovania ľudských práv, pričom voči nej organizovane zneužíva svoje postavenie. Okrem toho žiadala, aby jej bývalého zamestnávateľa súd zaviazal zaplatiť trovy konania a tiež morálnu a finančnú škodu, ktorú jej spôsobil bránením vo výkone práce.
Cingeľová v žalobe uviedla, že u zamestnávateľa a jeho právneho predchodcu pracovala na základe pracovnej zmluvy od 5. septembra 1985. V čase osobného voľna 2. júna 2004 začala protestnú hladovku. O tri dni neskôr chcela nastúpiť na riadnu pracovnú zmenu, ale na pracovisko sa nedostala, pretože jej bola odňatá identifikačná karta. Zamestnávateľ ju vyzval, aby pred nástupom do práce predložila správu o svojom zdravotnom stave. Potom bola prevezená na vyšetrenie do Nemocnice Košice-Šaca, ktoré neabsolvovala, údajne ju lekári odmietli vyšetriť. Bez zdravotnej správy ju však na pracovisko nepustili. Dňa 8. júna 2004 jej doručili okamžité skončenie pracovného pomeru.
Právny zástupca U.S.Steel Košice uviedol, že dôvodom okamžitého skončenia pracovného pomeru bola skutočnosť, že Cingeľová sa dopustila porušenia pracovnej disciplíny. A to tým, že 5. až 7. júna 2004 bez ospravedlnenia nenastúpila do práce. Zástupca žalovanej strany zdôraznil, že Cingeľová vykonávala prácu žeriavničky, ktorá si vyžaduje dobrú koncentráciu a fyzickú kondíciu. Keďže im bolo známe, že držala hladovku, v záujme ochrany jej zdravia, ale aj majetku, podmienili jej nástup do práce lekárskou prehliadkou, resp. dokladom o jej zdravotnej spôsobilosti. Ten však nepredložila.
Cingeľová sa na súde zastupovala sama. Tvrdila, že sa pre svojho zamestnávateľa stala nepohodlnou, pretože poukazovala na porušovanie práv zamestnancov.
V máji 2006 Okresný súd Košice I zamietol žalobu Cingeľovej o neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru. A to s tým, že nezistil porušenie predpisov Zákonníka práce v súvislosti s okamžitým skončením pracovného pomeru. Zvyšné nároky žalobkyne boli vo februári 2006 vylúčené na samostatné konania.
TASR informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606