magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

PREMIÉR: Kabinet má záujem na tom, aby sa ÚS SR venoval hlavne závažným kauzám.
@ Aktuálne -> Politika      Sep 26 2007 - 09:23 GMT
(TASR) - Vláda má podľa premiéra Roberta Fica záujem na tom, aby sa Ústavný súd SR mohol viac sústrediť na závažné veci a neriešil veľké množstvo individuálnych podaní, volebných sťažností či sťažností na prieťahy v konaní. Premiér to uviedol včera po prvej oficiálnej návšteve ÚS SR v Košiciach, kde sa stretol s jeho predsedníčkou Ivettou Macejkovou a ústavnými sudcami.

Vláda podľa Fica preto "nebude mať žiadne prekážky predložiť do NR SR návrh zákona, ktorý by zaviedol určité filtre na zníženie počtu podaní na ÚS SR".
Viaceré druhy podaní by mohol vyriešiť napríklad ombudsman alebo všeobecné súdy a ÚS SR by sa zaoberal najvýznamnejšími kauzami, týkajúcimi sa ústavy, základných práv či súladu právnych predpisov. Vláda podľa Fica nebude mať ani problém osvojiť si návrhy ústavných sudcov k novele zákona o konaní pred ÚS SR a predložiť ich do legislatívneho procesu.
Fico po stretnutí ďalej uviedol, že vláda síce nemá právo žiadať ÚS SR, aby v niečom rozhodol skôr, privítal by to však v prípade zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Programové vyhlásenie vlády totiž ráta s jeho opätovným predložením do parlamentu a vláda chce preto poznať názor ÚS SR a ústavný rámec. Týka sa to aj podaní z oblasti zdravotníctva.
Ako sa vyjadrila Macejková, jej prioritou po nástupe do funkcie je riešiť staršie podania, preto v tom nevidí problém. Čo sa týka rozhodovacej činnosti, ÚS SR podľa predsedníčky funguje dobre, keď len za prvý polrok rozhodol v približne tisícke podaní. Problémy má súd hlavne v materiálnej oblasti - v jeho vybavení mobiliárom a podobne. Aj keď už došlo pri príprave budúcoročného rozpočtu k úprave kapitoly Ústavného súdu smerom hore, premiér podľa vlastných slov bude hľadať spolu s ministrom financií možnosti ďalšieho navŕšenia o 10 až 15 miliónov korún.
Fico vyjadril uspokojenie nad podmienkami, ktoré má ÚS SR na prácu v novej budove. Pripomenul, že vláda je pri moci od júla minulého roka, ale zatiaľ nezaťažila ústavných sudcov žiadnym podaním a dúfa, že jej to tak vydrží aj naďalej.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk