magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dni maďarskej kultúry v Košiciach sa začnú v stredu.
@ Kultúra -> Podujatia      Oct 01 2007 - 14:20 GMT
(TASR) - Organizátori Dní maďarskej kultúry v Košiciach, ktoré sa začné 3. októbra, sľubujú kvalitné umenie špičkových maďarských umelcov. Akciu odštartuje predstavenie budapeštianskej skupiny Kiégo Izzók - Vypálené žiarovky. Na plátne pri Dolnej bráne vznikne virtuálne mesto vystavané z charakteristických prvkov Košíc a Budapešti. V pograme nebude chýbať divadelné umenie, tanec, hudba, či diskusia aj na kontroverznú tému interrupcií a eutanázie.

"Našim cieľom je, aby sa zblížili a lepšie sa spoznali obyvatelia oboch krajín. Kultúra je veľmi dôležitý prostriedok. Sme radi, že sme mohli Dni Maďarskej kultúry zorganizovať tu v Košiciach," povedal pre TASR generálny konzul Maďarskej republiky v Košiciach János Szerencsés.
V priebehu mesiaca sa uskutoční takmer 20 podujatí všetkých druhov umenia. "Pôjde o najväčšiu kultúrnu inváziu maďarskej kultúry v priebehu mesiaca. Chceli by sme odstrániť predsudok voči maďarskej kultúre, ktorú mnohí diváci považujú za žáner vhodný len pre maďarskú menšinu," povedala na dnešnej tlačovej konferencii organizátorka Dní maďarskej kultúry v Košiciach Katalin Juhászová.
Lákadlom by mal byť popri iných podujatiach aj koncert folkovej speváčky Ági Szalóki, ktorá sa spojila s džezovými hudobníkmi a spoločne vytvorila inovatívny hudobný štýl - etno-džez. Koncert sa uskutoční 11. októbra v Historickej radnici.
V Košiciach sa prvýkrát predstaví Vyšehradský salón, v ktorom pozvaní hostia diskutujú na aktuálne témy spoločenského života. V radničnej sále Mestského úradu Staré mesto sa 24. októbra bude diskutovať na aktuálnu tému interrupcií a eutanázie. Diskutovať bude profesor z poľskej Univerzity Marie Curie-Sklodowskej z Lublina, odborníčka na lekárske právo z Maďarska, český psychiater a Slovensko bude reprezentovať advokát Ján Drgonec.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk