magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bývalý zamestnanec U.S.Steel Miloš Ihnát vyhral spor o neplatnosť výpovede.
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 03 2007 - 03:13 GMT
(TASR) - Pracovnoprávny súdny spor so spoločnosťou U.S. Steel Košice o neplatnosť výpovede pre závažné porušenie pracovnej disciplíny vyhral jej bývalý zamestnanec Miloš Ihnát. Rozsudok v prospech žalobcu vyniesol včera senát Okresného súdu Košice II.

Podstatou Ihnátovej žaloby na U.S. Steel bola súdna ochrana. Podľa žalovanej strany sa totiž Ihnát mal dopustiť podvodu a uvedenia svojho zamestnávateľa do omylu tým, že v máji 2002 odovzdal spoločnosti dokument, v ktorom sa uviedol ako spolupôvodca zlepšovacieho návrhu s názvom Zastrešenie ruských vysokostenných vagónov na prepravu tovaru. Podľa U.S. Steel Ihnát vedome klamal a zavádzal zamestnávateľa tvrdeniami, že jeho príspevok k zlepšovaciemu návrhu sa netýkal jeho pracovných povinností.
Súd konštatoval, že Ihnát bol v čase výpovede chránený proti výpovedi Zákonníkom práce a žalovaná spoločnosť si mala vyžiadať predchádzajúci súhlas príslušného inšpektorátu práce, čo spoločnosť U.S. Steel neurobila. Neboli teda splnené zákonné podmienky výpovede. Súd zároveň konštatoval, že výpoveď Ihnáta je neplatná a jeho pracovný pomer v U.S. Steel naďalej trvá. Podmienky náhrady ujdenej mzdy súd vylúčil na samostatné konanie.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, TASR informovala hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.
"U.S. Steel si musí najprv naštudovať uznesenie súdu," uviedol pre TASR k rozsudku hovorca spoločnosti Ján Bača.
Ihnát je s U.S. Steel v ďalšom súdnom spore o určenie spolupôvodcovstva v úžitkovom vzore, ktorý spoločnosť v súčasnosti využíva v železničnej prepravnej praxi.
"Vzhľadom na to, že ma spoločnosť U.S. Steel prezentovala ako podvodníka a poškodila moje meno, budem žiadať finančné odškodnenie, pričom nevylučujem, že sa dohodneme," povedal Ihnát pre TASR po vynesení rozsudku.
Na pojednávaní sa Miloš Ihnát právne zastupoval sám. Jeho spor s U.S. Steel o neplatnosť výpovede trval štyri a pol roka od podania žaloby. Prípadom sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý priznal Ihnátovi 30.000 korún ako finančné zadosťučinenie za prieťahy v súdnom konaní a 9444 korún za trovy právneho zastúpenia. Ihnát nevylučuje, že prípad posunie na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606