magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠD Košice uvádza premiéru hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra
@ Kultúra -> Divadlo      Apr 09 2002 - 15:34 GMT
Réžia Emil Horváth a. h., Púčika stvárni Jozef Úradník

Štátne divadlo Košice uvedie dnes premiéru inscenácie klasickej hry Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariéra. Tragikomickú postavu Púčika mnohí poznajú aj z televíznej obrazovky, stvárnil ho vynikajúci, už nebohý herec Jozef Króner. V košickom divadle túto rolu dostal Jozef Úradník. Pod réžiu sa podpísal Emil Horváth, ktorý sám hral Púčika v SND.

Na margo inscenácie povedal:

"Myslím si, že aj v divadle musí existovať istá konštalácia hviezd. Je zlé, pokiaľ by sme išli hrať Hamleta a začali by sme ho zháňať. Postava Púčika mi pripadá veľmi súčasná. Žijeme nejakú dobu v spoločnosti, kde jeden normálny občan, poctivý človek, ktorý sa nespráva asociálne, žije kresťanským a morálnym životom, očakáva a verí, že poctivou prácou ďalej zájde. Na druhej strane je tu príklad, že ľudia, ktorí sa správajú asociálne, nie sú ani potrestaní a dokonca atypicky a anachronicky sa stavajú osobnosťami, pretože sa o nich stále hovorí. Takže si myslím, že téma je zaujímavá a tým je rola obtiažna, pretože reflektuje všetky tieto myšlienky autora, ktorý, zdá sa, v tridsiatom prvom roku nenapísal len nejakú hru so satirickými šľahmi na vtedajšiu spoločnosť a vzťahy ľudí, ale aktuálnu a všeplatnú. A možno táto spoločnosť má absenciu morálky - kresťanskú komunisti zobrali, inú nedali. Nechcem poukazovať na súčasnosť, ale mám dojem, že divadlo je vtedy zaujímavé vtedy, ak v divákovi asociuje niečo z jeho súkromia, života. Vtedy to môže dopadnúť na úradnú pôdu."

Práca s hercom

"V divadle i v živote uznávam predovšetkým kladnú emóciu. Tá môže vzniknúť vtedy, ak je príprava exaktná, ak človek má vec vymyslenú tak, že ak by ho už nič neosvietilo a nemal nijakú inšpiráciu, s pomocou hercov by z toho mohlo byť predstavenie. A všetko navyše, trebárs ak príde k nejakému dialógu, je prospešné. Bez toho sa vlastne nedá nič docieliť - to je moja zásada."

Text

"Do textu sme zasahovali minimálne. Neuvažoval som nad úpravou, pretože ak by sa dal jazyk Stodolu preč, som presvedčený, že by sa stratila určitá komika, ktorú práve ten jazyk vyvoláva."

Televízna verzia

"Čo sa týka diváckeho porovnávania televíznej verzie s divadelnou, musím povedať, že takto to nefunguje. Keď sme to hrali v osemdesiatom štvrtom v ´národnom´ , 101 repríza bola, myslím, dostatočnou odpoveďou. Nejde o predobraz, ktorý chvalabohu máme z tej televíznej obrazovky. Ten dnešný večer o siedmej je iba o tom, či ten herec je taký charizmatický, že diváka osloví a nadviaže s ním kontakt. Verím, že predstavenie bude predstavením Jožka Úradníka a celého súboru."

Realizačný tím

"Vždy pri spolupráci, v ktoromkoľvek divadle, je dôležité voliť, pokiaľ sa to dá, spolupracovníkov. Vzájomná empatia, porozumenie, sú dôležité. Netreba veľa slov, ak je nejaká ídea, nápad, aby sa dali realizovať. So scenáristom Jožkom Cillerom, kostymérkou ¼udkou Várošovou, dramaturgičkou Jankou Liptákovou spolupracujem dosť často. Takže čo dodať. A čo sa týka košických hercov, väčšinu z nich poznám aj z priamej skúsenosti. Lebo som sa dostal do veku, keď na škole idem otvárať piatu ročníkovu várku, čo znamená, že dvadsať rokov učím. A tak, ak prídem do ktoréhokoľvek divadla na Slovensku, poznám hercov. V tomto košickom spomeniem Danu Košickú, Attilu Bocsárszkeho, Adrianu Krúpová, Mariána Prevendarčíka a napokon Jožka Úradníka sledujem dlhé roky. Nešiel som teda celkom do neznámej vody."

Osloví aj mladého diváka

"Myslím, že aj preňho sme pripravili túto inscenáciu. Divák vždy reflektuje situáciu, ktorú žije. Neviem, prečo by text Púčika nemal osloviť napríklad môjho synovca, ktorý vlani skončil ekonómiu, bol na štyridsiatich piatich konkurzoch, nikde ho nevzali a teraz robí v nejakej firmičke niečo úplne iné. Okrem toho, Stodolove satirické šľahy, ktoré síce on písal na tridsiaty prvý rok, budú fungovať aj dnes. Častokrát uvažujem na tým... Pred revolúciou sme hrali "Výnosné miesto" v Národnom divadle a tam som hovoril jednu repliku: ´Neverím, žeby poctivý človek nemohol statočnou prácou zarobiť na seba a na svoju rodinu.´ A nemohli sme hrať, lebo diváci sa desať minút smiali. A uvažujem nad tým, ako by uvažovali dnes. Takže ten text, jeho význam, asociácia a interpretácia, vždy urobia svoje..."

Dnes večer v ŠDK o 19. hodine začína predstavenie, v ktorom sa nájdete možno aj vy. Okrem poctivého Jožka Púčika /verím, že sa v ňom nájde väčšina/, na javisku uvidíte aj drobných podvodníkov, špekulantov, pseudosamaritánov... Okrem spomínaných hercov ďalej hrajú: Peter Gažo, Ivan Krúpa, Soňa Petrilová a. h., Dušan Skokan a i.

¼udmila PAŇÁKOVÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk