magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Horváth je presvedčený, že na funkciu sudcu ÚS má morálne právo.
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 19 2007 - 03:01 GMT
TASR) - Sudca Ústavného súdu (ÚS) Slovenskej republiky Juraj Horváth tvrdí, že v čase vykonávania funkcie ústavného sudcu spĺňal a spĺňa všetky podmienky, ktoré ústava a zákon na jej vykonávanie vyžadujú.

"Som presvedčený, že mám morálne právo, som v tejto veci čistý, nakoľko som v tej dobe vystupoval ako osoba, ktorá má zahladený trest a toto potvrdil aj renomovaný ústavný právnik. Myslím si, že nie som ani vydierateľný, ani ovplyvniteľný," povedal včera pre TASR Horváth, ktorý sa zároveň netají tým, že bol v minulosti odsúdený na podmienečný trest odňatia slobody.
Podľa jeho slov ho Krajský súd v Bratislave odsúdil za skutok z roku 1993, ktorý súvisel s výkonom funkcie konateľa obchodnej spoločnosti. "Bolo potrebné zaplatiť nejakých dvadsať percent za autá, ktoré sa doviezli zo zahraničia. S.r.o.-čka v roku 1996 bola už tri roky nefunkčná. Bol som ochotný zaplatiť tých 270 tisíc z vlastných peňazí, čo mi ale nebolo umožnené, lebo je to povinnosť danej spoločnosti. Keď mi nedovolili zaplatiť konkrétnu sumu, bol som vzatý na trestnú zodpovednosť a dostal som to, čo som si zaslúžil," povedal Horváth, ktorý pred 11 rokmi dostal podmienečný trest odňatia slobody v trvaní pol roka s podmienečným odkladom na jeden rok. V stanovisku sa Horváth vyjadril, že tento trest bol po uplynutí skúšobnej doby zahladený.
Na otázku TASR, či ešte má morálny kredit ústavného sudcu, odpovedal, že je o tom presvedčený. Ústavný sudca tvrdí, že nič nezamlčal a svojho navrhovateľa, poslanca Strany maďarskej koalície (SMK) Józsefa Kvardu, ktorý nedvíha mobilný telefón, nereaguje na sms-ky a jeho telefónna odkazová schránka je plná, o tom informoval. "V tej dobe som informoval svojich navrhovateľov aj pána Kvardu. Podľa mojich informácií sa vyjadril, že si už na to nepamätá. Myslím si, že s odstupom času by som tvrdil to isté," povedal Horváth, ktorý pri uchádzaní sa o funkciu sudcu dával výpis, kde nie sú zapísané zahladené trestné skutky. "V tom čase nebol potrebný odpis. Nebol som predvolaný ani pred ústavnoprávny výbor. Jednoducho navrhli moju kandidatúru, prešlo to cez parlament a následne ma potom pán prezident Schuster vymenoval," skonštatoval.
Ako ďalej dodal, kauza okolo jeho osoby je dehonestujúca a nepríjemná. "Ale zrejme si to zaslúžim, lebo som vtedy podľa všetkého prekročil medze, ktoré som mal. Mám čisté svedomie, lebo som informoval dotyčných ľudí o tejto veci. Je mi to trápne, ak sa mám zodpovedať za niečo, čo som urobil pred 11 rokmi," reagoval Horváth, ktorý funkciu ústavného sudcu vykonáva už takmer šesť rokov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606