magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dzurinda vyzýva Fica, aby odvolal Jureňu.
@ Aktuálne -> Politika      Nov 12 2007 - 16:10 GMT
(TASR) - Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes na tlačovej besede v Košiciach vyzval predsedu vlády SR Roberta Fica, aby odvolal ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu. Reagoval tak na informácie o predaji pozemkov pod Tatrami uverejnené dnes v denníku SME, pričom uvedený predaj Dzurinda označil za rabovačku.

"Primárnu zodpovednosť za dianie v tomto sektore nesie minister Jureňa. Vyzývam Roberta Fica, aby konal v najbližších minútach a ministra Jureňu odvolal," uviedol Dzurinda. V prípade, že predseda vlády nebude konať, SDKÚ-DS je pripravená navrhnúť na prezídiu odvolanie ministra.
"Hovoríme o štátnom pozemku, ktorého hodnota je 1,5 miliardy korún a súčasná vláda, konkrétna inštitúcia, konkrétni verejní činitelia umožnili tento majetok za 1,5 miliardy korún ukradnúť zlodejom za hodnotu necelých 13 miliónov Sk. Toto dokumentuje veľkosť tohto neslýchaného škandálu," povedal Dzurinda, podľa ktorého je hodnota pozemku o 115-krát väčšia.
Škandalózne informácie sú podľa Dzurindu dôkazom kšeftov vo vládnej koalícii a výpalníckych praktík. "Ak Fico len v náznakoch zistí nekalé konanie, bude konať do troch minút," pripomenul Dzurinda známy výrok Roberta Fica z júla 2006. "Dnes sa ukazuje, že Robert Fico brutálne klamal pred voľbami, brutálne oklamal svojich voličov a klame aj dnes. Neurobil nič a zdá sa, že nič neurobí," dodal líder SDKÚ-DS, podľa ktorého predseda vlády tieto kšefty zakrýva a prehliada.
"Nie je to tak dávno, čo babičky z okolia Komárna prišli k miliónovým pozemkom pod Vysokými Tatrami, ktoré predali za pár korún záhadným firmám," pripomenul Dzurinda nedávnu kauzu. Dodal, že podobné predaje lukratívnych pozemkov za výhodné ceny sa pripravujú aj v ďalších podtatranských obciach, ktoré nechcel špecifikovať.
Podľa informácií denníka SME "námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal 10. apríla zmluvu, na základe ktorej sa stali reštituenti z východného Slovenska vlastníkmi lukratívnej pôdy v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Bríza tak urobil v čase, keď bol vtedajší šéf fondu Hideghéty na dovolenke. 10. apríl bol posledným dňom, kedy mal Bríza plnú moc. Ide už o siedmu podozrivú zmluvu, ktorú podpísal.
Reštituenti vzápätí pozemky s rozlohou viac ako milión štvorcových metrov predali firme GVM, za ktorou stojí podnikateľ Milan Bališ, blízky šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi. Z rovnakej strany je aj minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa, pod ktorého fond politicky spadá.
Trhová hodnota pozemkov vo Veľkom Slavkove sa odhaduje na pol druha miliardy, spoločnosť GVM ich získala za necelých 13 miliónov. Chce na nich postaviť golfové ihrisko a hotel," uvádza sa v dnešnom vydaní SME.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk