magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Živnostníci majú výhrady k legislatíve o pracovnej zdravotnej službe.
@ Aktuálne -> Rôzne      Nov 14 2007 - 06:11 GMT
(TASR) - Podnet na prokuratúru, aby preskúmala súlad časti zákona č. 355/2007 o verejnom zdravotníctve, dotýkajúcej sa pracovnej zdravotnej služby, so zákonom o zdravotnej starostlivosti, podáva predseda košickej krajskej zložky Slovenskej živnostenskej komory Ervín Boháčik.

Živnostníci majú k legislatívnej úprave pracovnej zdravotnej služby vážne výhrady. "Časť zákona o verejnom zdravotníctve, ktorá sa dotýka činnosti pracovných zdravotných služieb, robí z nás rukojemníkov a vytvára zbytočný medzičlánok, ktorý slúži len na vyťahovanie peňazí od podnikateľov, živnostníkov a firiem pre vyvolených 77 organizácií na Slovensku," uviedol pre TASR Boháčik. Podľa neho to len potvrdzuje, že živnostníci sú na periférii záujmu spoločnosti.
Boháčik spresnil, že aj živnostníci ako samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré nikoho nezamestnávajú, musia uzavrieť zmluvu o posudzovaní pracovného prostredia a zdravotných prehliadkach s jedným zo 77 licencovaných subjektov, aj keď by takúto prehliadku mohli absolvovať u svojho obvodného lekára, s ktorým majú zmluvu. Prehliadka u licencovaných subjektov, ktoré tieto služby poskytujú často aj sprostredkovane, stojí najmenej 2000 Sk. Hoci živnostník si to môže dať do nákladov, musí si na ne zarobiť, pripomenul Boháčik. Podľa neho nová zákonná úprava robí zo živnostníka dva subjekty - raz je posudzovaný podľa rodného čísla, raz podľa jeho IČO.
Živnostníci sa obávajú očakávaných kontrol dodržiavania zákona, kde je sankcia až 50 000 Sk, dodal Boháčik.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606