magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto pripravuje zmeny v daniach a poplatkoch a ich vyšší výber.
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 03 2007 - 09:38 GMT
(TASR) - O približne 14 miliónov Sk vyšší prínos do mestskej pokladnice očakáva mesto Košice z pripravovanej zmeny v miestnych daniach na budúci rok.

Vo všeobecne záväznom nariadení (VZN) o miestnych daniach, ktoré už schválila Mestská rada (MR) a odobriť ho majú aj poslanci na decembrovom Mestskom zastupiteľstve, navrhuje mesto Košice prekategorizovať katastrálne územia. Hovorkyňa Magistrátu mesta Košice (MMK) Jana Geročová dnes pre TASR spresnila, že I. a II. kategória katastrálnych území by sa mala zmeniť z hľadiska sadzieb dane z nehnuteľností na II. a III. kategóriu. Nanovo by sa mala zaviesť I. kategória, do ktorej by patrili katastrálne územia Stredné mesto, Huštáky, Letná a Skladná.
Vyčlenené územie I. kategórie tvorí širšiu časť centra mesta a je z hľadiska bývania, spoločenského života a podnikania najatraktívnejším územím mesta, uviedla Geročová. V nadväznosti na určenie I. kategórie mesto pripravilo návrh zvýšenia sadzieb u jednotlivých druhov nehnuteľností. U pozemkov dochádza k zvýšeniu dane zo sadzby 0,75 Sk na 1 Sk za m2, stavby na bývanie sa zvyšujú zo 6 Sk na 10 Sk a k zvýšeniu dôjde aj pri priemyselných a podnikateľských stavbách. V I. kategórii sa zvýši aj sadzba za byt z 8 na 12 Sk za m2 a rok.
V súvislosti s novelou zákona č. 582/2004 o miestnych daniach, ktorú schválila NR SR v októbri, mesto Košice navrhuje zaviesť nové rozčlenenie nebytového priestoru podľa druhu využitia na nebytové priestory v bytovom dome slúžiace na podnikanie, zdravotnícke účely, garážovanie, skladovanie a administratívu. Zníženú daň budú mať podľa nového návrhu občania v hmotnej núdzi, s ťažkým zdravotným postihnutím a občania starší ako 70 rokov, uviedla Geročová.
Novembrová košická MR vzala na vedomie rozbor hospodárenia mesta za posledné tri kvartály, ktorý vykazuje priaznivý vývoj v príjmovej časti. Mesto predpokladá, že výsledky v roku 2007 budú v súlade s plánom. Záväzky z dlhovej služby, ktoré sa postupne znižujú, k 30. septembru predstavovali 1,141 miliardy Sk.
Očakávaný návrh VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavby na území mesta Košice MR, ktorá má len odporúčací charakter, neschválila. Avšak vzhľadom na nepriaznivý vývoj a doplácanie mesta na náklady súvisiace so zberom a odvozom komunálneho odpadu, navrhuje mesto zvýšenie sadzby poplatku na 948 Sk na jedného člena domácnosti. Súčasne navrhuje zavedenie zníženej sadzby poplatku pre fyzické osoby od piateho člena domácnosti na 700 Sk, dodala Geročová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606