magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Antidiskriminačný zákon prvýkrát definuje sexuálne obťažovanie.
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 13 2007 - 02:58 GMT
(TASR) - V pripravovanej novele antidiskriminačného zákona by mala pribudnúť definícia sexuálneho obťažovania či zákaz diskriminácie inak sexuálne orientovaných ľudí a zdravotne postihnutých v prístupe k službám. Podľa Janky Debrecéniovej zo združenia Občan a demokracia sa v nej uvažuje aj o zastupovaní obetí diskriminácie mimovládnymi organizáciami pred súdmi a možnosť prijať dočasné vyrovnávacie opatrenia, čo si podľa nej mnohí zamieňajú za pozitívnu diskrimináciu.

"Možnosť prijímať vyrovnávacie opatrenia na základe pohlavia, veku, zdravotného postihnutia, rasy a etnicity bude veľmi dôležitou zmenou. Niekedy sa pozitívna diskriminácia používa v nesprávnych kontextoch. Pozitívna diskriminácia je niečo, čo zvýhodňuje niektoré skupiny a iné znevýhodňuje. V tomto prípade pôjde o zvýhodňovanie v súčasnosti znevýhodnených jednotlivcov a skupín a dať im rovnaké príležitosti v porovnaní s ostatnými. Príkladom by mohlo byť zvyšovanie záujmu znevýhodňovaných skupín o vzdelanie, zdravotnú starostlivosť, či o kultúru alebo vytváranie príležitostí, aby sa mohli zúčastňovať na vzdelávaní alebo uchádzať o pracovné miesta. Tieto opatrenia budú veľmi prísne kontrolované a takisto podmnienky, za ktorých by mohli byť prijímané, budú prísne," vysvetlila Debrecéniová na tlačovej konferencii v Košiciach.
Slovenská republika prijala prvý antidiskriminačný zákon v roku 2004. Momentálne prechádza druhou zásadnou zmenou. Novela zákona je v legislatívnom procese v Národnej rade SR. Na pripomienkovom konaní sa zúčastnili aj mimovládne organizácie, ktoré zastupovalo združenie Občan a demokracia. "Podarilo sa nám presadiť veľa vecí, ktoré sme dlhodobo videli ako veci, ktoré môžu výrazne pomôcť v antidiskriminačnej ochrane a rovnosti na Slovensku," dodala Debrecéniová.
Antidiskriminačný zákon nestanovuje sankcie, iba osobitný typ konania, v ktorom sa možno domáhať ochrany pred diskrimináciou súdnou cestou. "Navrhovateľ môže žiadať, aby subjekt s diskrimináciou prestal, aby napravil protiprávny stav, prípadne aby doplatil rozdiel v mzde, ak sa nerovnaká mzda vypláca v rozpore so zákonom a takisto môže žiadať ospravedlnenie," spresnila Debrecéniová. Mimovládne organizácie rovnako žiadajú do novely zákona o súdnych poplatkoch zakomponovať nižšie poplatky. "Pevne veríme, že hromadná pripomienka bude zapracované, pretože je to súčasť požiadaviek, ktoré na nás kladú antidiskriminačné smernice Európskej únie. Ak ľudia majú v súčasnosti platiť šesťpercentný poplatok zo sumy, ktorú žiadajú, potom nemôžu reálne požadovať sumy, ktoré by boli odstrašujúce, pretože často nemajú na zaplatenie súdneho poplatku."
Združenie Občan a demokracia je mimovládna organizácia založená v roku 1992. Svojim pôsobením šíri a uplatňuje princípy právneho štátu a demokracie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606