magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Milan Godla a Marián Balog o pripravovanej premiére v Romathane.
@ Kultúra -> Divadlo      Dec 18 2007 - 10:05 GMT
V košickom divadle Romathan sa v súčasnosti pripravuje nová premiéra - tragická balada na motívy poviedky Maxima Gorkého "Cigáni idú do neba" a názvom VČERA A DNES - IDŽ THE ADAÏIVES, ktorú divadlo uvedie 21. decembra 2007. Navštívila som preto autorov - scenáristu Milana Godlu a režiséra Mariána Baloga v šatni medzi dvoma skúškami. Trochu som vyzvedala, na čo sa môžme my, diváci opäť v Romathane tešiť.

M. Godla: "Pri písaní scenára som vychádzal z pôvodného ruského filmu 'Cigáni idú do neba'. Prepracoval som formu na divadelné podmienky. Dej sa odohráva v minulosti, na prelome 19. a 20. storočia, kedy sa stretávajú dva rómske tábory - kalderašskí a slovenskí Rómovia. Do hry sme zakomponovali aj dva rómske dialekty - ruský kalderašský a náš slovenský. Balada hovorí o Zobarovi, hrdom kalderašskom Rómovi, o jeho láske ku krásnej slovenskej Cigánke Rade, o jej túžbe po slobode a zároveň aj po láske. Tej sa ale Rada bojí, lebo obmedzuje jej slobodu a podľa zlých predtúch aj zabíja. Jej city k Zobarovi sú neskrotné a táto predtucha sa začína napåňať..."

Čítaj celý článok.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk