magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovensko-maďarská komisia historikov rokuje v Košiciach
@ Aktuálne -> Školstvo      Feb 06 2008 - 13:51 GMT
(TASR) - Protihabsburským stavovským povstaniam a ich vplyvu na vývoj pohraničných regiónov Slovenska a Maďarska v 17. storočí bol venovaný odborný program dvojdňového 13. zasadania Slovensko-maďarskej komisie historikov, ktoré sa začalo dnes v Košiciach.

Ako uviedol pre TASR predseda slovenskej časti Štefan Šutaj, komisia získala aj poverenie pracovať na príprave spoločnej učebnice a učebných textov slovenských a maďarských dejín. "Poverenie sme dostali na základe rozhodnutia premiérov oboch krajín, ktorí sa stretli vlani v júni a prijali 14-bodový program vzájomnej spolupráce," informoval Šutaj. Podľa jeho slov učebnica už podľa dohody premiérov oboch vlád mala byť vydaná začiatkom tohto roku. "Zatiaľ sa nám však nepodarilo dosiahnuť dohodu s Ministerstvom školstva SR o jej finančnom zabezpečení", dodal Šutaj.
Slovensko-maďarská komisia historikov vznikla v roku 1993 a je súčasťou Slovenskej historickej spoločnosti a jej maďarského partnera. Cieľom komisie rokujúcej striedavo v SR a v MR je vytvárať podmienky na vzájomné stretávanie sa a diskusiu historikov na aktuálne, zaujímavé a často sporné dejinné témy oboch susediacich krajín.
Predsedom maďarskej časti komisie je László Szárka.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk