magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Krypte Františka II. Rákocziho chýba už len časť dobovej dlažby
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 13 2008 - 12:48 GMT
(TASR) - Rekonštrukcia krypty Františka II. Rákocziho v Dóme sv. Alžbety v Košiciach sa chýli k záveru. K úplnému dokončeniu treba dokončiť časť dobovej opukovej dlažby.

"Práce sú v podstate ukončené. Jediný drobný nedorobok, ktorý nám ostal, je jeden meter štvorcový opukovej dlažby, kde bola predtým tumba s pozostatkami jedného z druhov Františka II. Rákocziho a ktorú neskôr premiestnili. Musíme tam zháňať pôvodnú, vyšliapanú dlažbu," informoval TASR Tibor Machata zo spoločnosti Villard, ktorá je poverená rekonštrukčnými prácami.
Dlažba by mala do Košíc doraziť v najbližších dňoch, kedy reštaurátori uzavrú kaplnku pre verejnosť na tri-štyri dni a ručne osadia dobovú opukovú dlažbu. "Zohnať dobový stavebný materiál nie je jednoduché. Tento pochádza z bližšie neurčeného historického domu na Slovensku, ktorý je momentálne v rekonštrukcii," uviedol Machata.
Rekonštrukčné práce v krypte sa začali vo februári minulého roka a verejnosti bola prvýkrát sprístupnená koncom minulého roka. Obnova krypty si vyžiadala šesť miliónov korún, ktoré mesto získalo cez projekt schválený v programe Interreg III A. V krypte pribudli nové funkčné vetracie otvory, sanačné omietky a dlažba, ktoré by mali zamedzovať presakovaniu dažďovej vody a vlhka.
Kaplnka, v ktorej sa krypta nachádza, je najstaršou časťou Dómu sv. Alžbety. Patrí k najnavštevovanejším pamiatkam Košíc.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606