magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pojednávanie 124-miliónovej sprenevery odročili na neurčito.
@ Aktuálne -> Rôzne      Feb 18 2008 - 09:54 GMT
Pojednávanie 124-miliónovej sprenevery v súvislosti s rekonštrukciou niekdajšieho sídla HZDS v Bratislave dnes Okresný súd Košice II odročil na neurčito. Dôvodom bola námietka jedného z obžalovaných, ktorý senát v zložení troch sudcov obvinil zo zaujatosti.

"Obžalovaný František C. vzniesol námietku pre zaujatosť voči celému senátu. Pojednávanie bolo odročené na neurčito. Spis bol postúpený Krajskému súdu (KS) v Košiciach, ktorý rozhodne o ďalšom postupe," informovala TASR hovorkyňa KS Marcela Gálová.

Programom hlavného pojednávania malo byť doplnenie dokazovania. Pojednávanie sa v tomto roku malo uskutočniť už v januári, kedy bolo pre neprítomnosť člena senátu odročené na dnešný termín.

V kauze už okresný súd rozhodol v januári 2004. Po prekvalifikovaní skutku obžalovaných Františka C., Milana B. a Vladimíra K. uznal vinnými z pokračujúceho trestného činu podvodu. Za jeho spáchanie prvým dvom vymeral tresty po osem rokov v druhej nápravnovýchovnej skupine. Súčasne im uložil povinnosť spoločne uhradiť VSŽ, a. s. Košice, škodu 2 181 356 korún.

Obžalovanému Vladimírovi K. súd uložil 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov a peňažný trest 75 000 korún. Proti rozsudku sa odvolali obžalovaní aj prokurátor.

V septembri 2005 Krajský súd v Košiciach zrušil napadnutý verdikt a vrátil ho prvostupňovému súdu na doplnenie dokazovania. V rámci neho súd vypočuje ďalších svedkov a priberie do konania súdneho znalca.

Ako ďalej Gálová uviedla, rozostavanú administratívnu budovu, ktorej sa kauza týka, kúpili VSŽ od spoločnosti Harvard Capital - Consulting Slovakia, a. s., v septembri 1994. Po ukončení stavebných prác bola na základe kolaudačného rozhodnutia uvedená do užívania. Následne v septembri 1996 bola medzi VSŽ a spoločnosoťou Ferrost uzavretá nájomná zmluva, ktorej účelom bolo užívanie, prevádzkovanie, správa a údržba celej nehnuteľnosti. O 11 mesiacov neskôr uvedené subjekty uzavreli zmluvu o diele. Napriek tomu, že išlo o novostavbu, predmetom zmluvy boli stavebné práce, vykonávanie opráv a údržby podľa požiadaviek VSŽ. Podľa žalobcu, v súvislosti s vyfakturovanými fiktívnymi prácami, VSŽ vznikla škoda 124 867 981 korún. V júni 1998 boli vyfakturované ďalšie fiktívne práce za vyše 12 miliónov korún, ale k finančnej úhrade nedošlo, pretože železiarne faktúru neakceptovali.

Zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606