magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Významný slovenský historik Ondrej Halaga oslavuje 90. narodeniny.
@ Aktuálne -> Rôzne      Mar 07 2008 - 09:24 GMT
(TASR) - Významnému životnému jubileu - 90. narodeninám slovenského historika medzinárodného významu Ondreja Halagu bolo venované včerajšie spoločenské stretnutie v Historickej radnici Košíc. Za mesto, jeho obyvateľov a inštitúcie zablahoželal jubilantovi primátor František Knapík, ktorý Halagovu životnú dráhu a dielo prirovnal k objaviteľským cestám Krištofa Kolumba.

Ako sa vyjadril jubilant, poslaním historika nie je písať veľa, ale hľadať a objavovať pravdu. Ocenil záujem Magistrátu mesta Košice o rozvoj historického vedeckého bádania o meste i regióne. Odporučil podporovať viac užšiu špecializáciu v historickom výskume, po ktorej by mohli vznikať širšie syntetické diela.
Okrem iných gratulácií prečítali na stretnutí pozdravný list Poľskej akadémie vied a umení, ktorej Halaga je členom ako jediný slovenský historik.

Ondrej Halaga je špecialista na dejiny východného Slovenska s hlavným dôraz na postavenie mesta Košice, ale aj pedagóg, tvorca vedeckého, umeleckého a literárneho zázemia v Košiciach. Je autorom vyše päťsto vedeckých a vedecko-populárnych prác, zameraných na dejiny slovensko-poľsko-ruských vzťahov, kultúrne otázky východného Slovenska, stredoveké dejiny a vývoj miest s dôrazom na ich slovanský prvok. Bol aj redaktorom a zakladateľom košického denníka Demokrat a časopisu Východoslovenský akademik a Spolku východoslovenských akademikov.
Halaga je bývalým riaditeľ Archívu mesta Košice a držiteľom Ceny mesta Košice. Od roku 1961 bol pracovníkom SAV, organizátorom a popularizátorom Slovenskej historickej spoločnosti. Na svojej životnej dráhe sa nevyhol represiám bývalého režimu a útokom československej Štátnej bezpečnosti.
Z početných diel a vedeckých štúdií je známa najmä kniha Počiatky Košíc a zrod metropoly, ktorú vydalo mesto v roku 1992, Košice - Balt, Mestská kniha Košíc a ďalšie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606