magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ŠD pripravilo spoločný česko-slovenský baletný projekt Ateliér.
@ Kultúra -> Divadlo      Mar 12 2008 - 15:56 GMT
(TASR) - Po dlhšom čase sa na doskách Štátneho divadla v Košiciach predstaví spoločné dielo slovenských a českých hviezd baletu pod názvom Ateliér. Na tvorbe baletného večera sa zúčastňuje šesť významných choreografov.

Cieľom spoločného česko-slovenského projektu je priniesť na Slovensko prehliadku súčasného myslenia mladých choreografov, ktorí sú skôr známi v zahraničí ako na Slovensku. "Som šťastný, že sa nám to v Košiciach podarilo. Ide o šesť nezávislých choreografií, ktoré sú prepojené rôznymi žánrami. V predstavení sú aj dve autorské choreografie svetových tanečníkov," informoval TASR Ondrej Šoth.
Sólista a choreograf baletu Johna Neumeiera v Hamburgu Jiøí Bubeníček je svetový tanečník, ktorému sa ako prvému v československej histórii podarilo tancovať v parížskej opere. Slovenka Natália Horečná je momentálne sólistkou a choreografka súboru Jiøího Kyliána v Haagu. Pozvanie do projektu prijal aj šéf baletu Národného divadla v Prahe Petr Zuska, šéf baletu Slovenského národného divadla v Bratislave Mário Radačovský a Maksym Sklyar, sólista baletu ŠD Košice.
"Pre mňa to znamená novú skúsenosť. Na Slovensku pracujem prvýkrát. Využil som pozvanie Ondreja Šotha, ktorý si vybral moju choreografiu Máriin sen. Znamená to pre mňa prácu s úplne inými ľuďmi, ktorí sú zvyknutí pracovať iným spôsobom," uviedol jeden z choreografov Petr Zuska.
Premiéra predstavenia Ateliér sa uskutoční 14. marca o 19. hodine v Štátnom divadle v Košiciach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk