magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Východoslovenská energetika spúšťa projekt Šetrime energiou.
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 01 2008 - 08:49 GMT

Projekt Šetrime energiu spúšťa spolu s partnermi od 1. apríla Východoslovenská energetika (VSE), a. s., Košice. Reaguje ním nad rámec súčasnej slovenskej legislatívy na vytýčený cieľ Európskej únie zvýšiť do roku 2020 energetickú efektívnosť o 20 %, informoval včera na tlačovej konferencii predseda predstavenstva a generálny riaditeľa VSE Norbert Schürmann. Podľa neho ide aj o zodpovedný prístup k zákazníkom a k životnému prostrediu.

Ako informovali na tlačovej konferencii, projekt má viacero nástrojov. Ako najhmatateľnejšie vzhľadom na najväčší podiel na spotrebe v domácnostiach sa ukazuje využitie tepelných čerpadiel (TČ) na vykurovanie a chladenie, v ktorom Slovensko zaostáva za vyspelým svetom. Kým v roku 2006 bolo v domácnostiach v EÚ namontovaných 450 000 TČ a ich predaj sa zvýšil o 52 %, na Slovensku je ich v súčasnosti len približne 500 kusov, z toho na východnom Slovensku len do 50 kusov.

Podľa vedenia VSE v rámci projektu Šetrime energiou poskytne distribučná spoločnosť prvým 50 odberateľom, ktorí sa rozhodnú použiť TČ, príspevok spolu 1 milión Sk. Navyše ich výrobca poskytne odberateľom zľavu 10 %. VSE ponúkla (ako prvý dodávateľ v SR) 22-hodinovú nízku tarifu pre domácnosti i firmy, ktorí sa rozhodnú vymeniť plynový kotol za TČ. Ako uviedol predseda Asociácie pre využitie TČ Milan Bartoš, ceny plynu sa budú len zvyšovať a na výrobu elektrickej energie máme dostatok domácich zdrojov, ako je napríklad voda. "Ročné náklady na vykurovanie domu TČ namiesto plynu môžu klesnúť z 50 000 Sk až na 15 000 Sk", uviedol Bartoš. Navyše dodávatelia urobia zákazníkom bezplatne analýzu, či je pre zákazníka TČ efektívne.

V rámci projektu VSE spúšťa od 1. apríla aj internetovú stránku www.SetrimeEnergiu.sk s množstvom praktických rád a tipov na efektívne využite elektriny, napríklad vyčíslenie úspor pri náhrade klasických žiaroviek žiarivkami, či rady pri kúpe spotrebičov. Projekt zamerali aj na úsporu vlastných prevádzkových nákladov a energetických strát v sieťach, napríklad modernizáciou transformátorov, či dôslednejšou kontrolou nelegálnych odberov. Po dvoch ročníkoch tvorivej súťaže Energetika pre deti bude VSE pokračovať v spolupráci so školami.

Ako informoval riaditeľ divízie Obchod Miroslav Kulla, vlani VSE predala viac ako 3 852 GWh elektrickej energie. Po prechodnej stagnácii predaja, sa spotreby elektriny začala opäť zvyšovať najmä v súvislosti s budovaním priemyselných parkov.

VSE je od roku 2003 súčasťou nemeckého koncernu RWE a dodáva elektrinu viac ako 500 000 zákazníkom - domácnostiam, firmám a organizáciám.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606