magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Slovenská pošta uvedie známku pri príležitosti vzniku Ústavného súdu SR.
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 04 2008 - 09:14 GMT
Slovenská pošta, a. s. včera v priestoroch Historickej radnice v Košiciach slávnostne uviedla na trh novú známku pri príležitosti 15. výročia vzniku Ústavného súdu (ÚS) SR. Na poštovej známke je umelecky stvárnený motív rímskej bohyne Justície, ktorá je zaužívaným symbolom spravodlivosti väčšiny súdnych dvorov Európy už od renesancie. Námet vychádza z barokovej výzdoby Súdnej siene starej bratislavskej radnice od augsburského maliara 17. storočia Johanna Jonasa Drentwetta, vychádzajúceho z renesančných vzorov.
cont:
Autorom výtvarného návrhu známky s nominálnou hodnotou 25 Sk je Štefan Kubovič.
Poštová známka v náklade jeden milión kusov bola vytlačená ofsetovou technikou a vyšla na tlačovom liste s 50 známkami rozmerov 27 × 34 mm. Obálku prvého dňa (FDC) spracoval Štefan Kubovič, ktorý je aj autorom pečiatky prvého dňa. Námetom FDC je architektúra budovy Ústavného súdu v kompozícii s archanjelom Michaelom s mečom a váhami prevzatým z nástennej maľby kostola v Kraskove, ktorý reprezentuje reinterpretáciu antických motívov kresťanskou kultúrou. Náklad FDC je 3200 kusov.
Pečiatka zobrazuje Justíciu podľa motívu rímskej mince follis z 3. – 4. storočia ako symbol rímskeho práva, ktoré je základom súčasného právneho systému.
TASR informovala hovorkyňa Slovenskej pošty Andrea Pivarčiová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606